Europoslanci mají platy stejné, zaměstnanci desetkrát menší než v Německu, řekl odborář Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vystoupil na konferenci v Bruselu. Uvedl, že platy mezi západními a východními zeměmi v Evropské unii dosahují značných rozdílů. Aniž by se tyto problémy srovnaly, politické problémy se v Evropské unii nevyřeší.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Společně se Středulou  vystoupili na konferenci další předsedové odborů ze zemí Evropské unie a kandidátka na předsedkyni Evropské komise Maria Arena.

„Po patnácti letech od vstupu do Evropské unie platy mezi zeměmi na západě někdy dosahují desetinásobku obdobných platů na východě,“ zdůraznil na konferenci předseda ČMKOS jeden ze zásadních problémů českých odborářů ve vztahu k Evropské unii.

I když se platové rozdíly takto historicky vyvíjely, Středula upozornil, že u zboží se takovéto rozdíly neobjevují. „V Evropské unii musíme všichni produkovat zboží stejné kvality, máme stejné společnosti, naše produktivita je vysoká, ale rozdíly v platech jsou stále veliké,“ řekl Středula.

K obvyklému tématu odborářů, tj. k výšce platů, Středula přidal ještě jeden postřeh týkající se nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. „Noví poslanci Evropského parlamentu budou mít stejné platy za stejnou práci bez ohledu na to, odkud pocházejí. Stejně tak evropští komisaři. Ale běžní pracovníci obdobné podmínky nemají. Pokud budou věci pokračovat stejně jako doposud, tak zabere 45 let, aby české platy dosáhly úrovně platů, jaké jsou dnes v Německu a Rakousku,“ uvedl šéf odborů.

„Taková je realita rozdílu uvnitř Evropské unie. Pokud chceme přestavět Evropskou unii, musíme s touto situací něco udělat,“ podotkl na závěr Středula s tím, že pokud budou přetrvávat velké platové rozdíly, půjdou s nimi ruku v ruce i politické problémy evropského společenství.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama