Evropským žalobcem za ČR bude Klement, Skála, nebo Vítková

Na evropského žalobce za Česko nominoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství, Tomáše Skálu z ústeckého krajského státního zastupitelství a Petru Vítkovou z Krajského státního zastupitelství v Praze. Na dotaz ČTK to dnes sdělila Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Trojici kandidátů vybrala ze čtyř uchazečů pětičlenná komise, v níž podle dřívějších informací zasedl vedle Kněžínka i nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci z Prahy a Olomouce. "Komise u vybraných kandidátů ocenila jejich zkušenosti s potíráním hospodářské trestné činnosti, jejich působení v zahraničí i jejich jazykové a osobnostní předpoklady," uvedla Machálková. Vítězného uchazeče vybere Rada EU.

Klement je členem Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF). Nejvyšší státní zastupitelství dříve uvedlo, že v konkurzu na tuto funkci uspěl mezi více než stovkou kandidátů. Klement se specializuje na hospodářskou či kybernetickou kriminalitu a účastnil se mise Eulex v Kosovu.

Skála v minulosti dozoroval mimo jiné případ rekonstrukce muzea v Ústí nad Labem. Vítková řešila například kauzu stamilionových daňových úniků na Kladensku, působila také v legislativní komisi Unie státních zástupců.

Vítěz bude reprezentovat Česko u Úřadu evropského veřejného žalobce, který má zahájit činnost v Lucemburku nejdříve v listopadu 2020. Mezi podmínkami pro uchazeče z řad státních zástupců byla bezúhonnost, minimálně desetiletá právní praxe a aktivní znalost angličtiny.

Evropští žalobci z dvacítky zúčastněných členských států EU mají vyšetřovat poškozování finančních zájmů EU, tedy také velké případy korupce či podvody s evropskými dotacemi. Budou dohlížet na konkrétní vyšetřování a trestní stíhání, která povedou pověření žalobci v jejich státech.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Dělám vše pro odvolání Filipa z prestižní pozice ve Sněmovně, říká pro EZ…

29.05.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR - Zahájila kampaň za jeho odvolání. Pro šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy