Jako skeč od Monty Python: Hendikepovaný politik Povýšil nebyl vpuštěn na ministerstvo vnitra

Paralympionik a současně také kandidát na křeslo v Evropském parlamentu Jan Povýšil nebyl vpuštěn do budovy Ministerstva vnitra kvůli tomu, že je upoután na invalidní vozík. Probíhalo tam losování čísel na kandidátní listiny, kterého se plavec marně pokoušel zúčastnit.

Jan Povýšil (Evropa společně)

Ve staré budově Ministerstva vnitra čekala na dvojku strany Evropa společně, známé prostřednictvím jejího lídra publicisty a politika Jaromíra Štětiny, nepříjemné překvapení v podobě schodiště, které je pro vozíčkáře bez pomoci nepřekonatelnou bariérou. S touto překážkou Povýšil počítal a plánoval, že mu překonat schody někdo pomůže. "Měl jsem informaci, že se může stát, že se dovnitř nedostanu," napsal na dotaz serveru EuroZprávy.cz politik.

Jenže to, co následovalo, byla pro něj zcela nová absurdní zkušenost. "Celý je to takový nepovedený absurdní skeč od Monty Python. Do budovy ministerstva vnitra Na Pankráci mají vozíčkáři vstup zakázán. Je to napsáno v jejich "domovním řádu" a přes ten nejede vlak," zhodnotil situaci paralympijský medailista v plavání. Domníval se totiž, že dostat se přes schody bude postačovat, jenže všichni přítomní pracovníci Ministerstva vnitra na zákazu trvali za každou cenu.

Na dotaz našeho serveru odkázal tiskový odbor ministerstva na svoje oficiální vyjádření na Twitteru. "Omlouváme se @JanPovysil za nepříjemnost s nevpuštěním do budovy. Bohužel výšková budova z r. 78, resp. provozní řád, umožňuje z evakuačních důvodů vstup vozíčkářů jen do přízemí. Zmocněnce @EvropaSpolecne jsme předem informovali. Omlouváme se, ale situaci nešlo řešit jinak."

Na situaci zareagoval i opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09), bude chtít vysvětleni o ministra Hamáčka. "Tohle je šok a stud... Pokud je pravda, že existuje ústřední orgán státní správy ČR, kam se explicitně zakazuje vstup tělesně handicapovaným, pak nemáme právo nazývat se civilizovanou zemí... @jhamacek - prosím o reakci. Budu i interpelovat," napsal na sociální síti Kalousek, za což mu dotčený Jan Povýšil poděkoval.

"Na místě nebyl ani nikdo ochotný byť jen připustit můj vstup do budovy. A na otázku, co by se stalo, kdybych byl ministr vnitra mi bylo odpovězeno: o tom se s vámi teď vůbec nebudu bavit. Neumím si představit podobnou situaci v Anglii, Německu a podobně vyspělých zemích. V USA by po zjištění podobného nařízení bezprostředně následovala žaloba. Ale to jsme trochu někde jinde. Jsem rád, že si Ministerstvo vnitra uvědomilo problém a buďto v budoucnu přesune státní volební komisi do vyhovujících prostor, nebo udělá stavební úpravy. I když by prozatím stačila úprava v řádech," uzavřel Povýšil s tím, že kdyby se akce odehrávala v přízemí, k problému by nemuselo vůbec dojít.

Následně se omluvil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Chtěl bych se omluvit @JanPovysil za to, že se nemohl zúčastnit losování čísel kandidátek. Situace se nebude opakovat a @vnitro bude při pořádáni akcí přístupných veřejnosti dbát i na zájmy handicapovaných spoluobčanů," uvedl na svém twitterovém účtu.

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje