Zeman chce 8,8 milionu na cestu do Číny. Niedermayer a Pospíšil mu poslali jasný vzkaz

Prezident Miloš Zeman se opět chystá na cestu do Číny. Na pětidenní návštěvu se vydá na konci dubna. Někteří europoslanci se ovšem pozastavuji nad tím, kolik to vše má stát.

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman do Číny jakožto český prezident zamíří už pošesté. V žádné zemi nebyl během výkonu funkce tak často. Server Seznam Zprávy poukazuje na to, že se jeho cesty také prodražují. Zatímco první cesta stála asi jen 2,7 milionu korun, ta pátá už 5,5 milionu.

Ještě o více než tři miliony víc má stát Zemanova dubnová výprava. „Předpokládané náklady spojené se zajištěním této pracovní cesty, s výjimkou výdajů na leteckou přepravu ústavních činitelů a ochranu ústavních činitelů, jsou odhadovány na cca 8 852 000 korun, a to včetně nákladů spojených s cestou přípravných týmů,“ stojí v dokumentu, ze kterého server cituje.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák poukazuje na to, že se Zemanem poletí velká delegace, v níž budou ministři i podnikatelé. Navíc se připravuje velká recepce na ambasádě k oslavě výročí diplomatických styků s Čínou.

To ale české politiky příliš nepřesvědčilo. „Miloš Zeman zase vyráží do Číny. Bude to cesta za všechny prachy - nejen proto, že na ni chce o polovinu víc peněz než minule, ale i skrz to, do jaké země naše peníze vynakládá. Aspoň že svůj pohled na svět bude sdílet hodně daleko. Jen by to mohlo stát o nějaký ten milion míň...“ posteskl si nad sumou europoslanec Luděk Niedermayer.

„Za 6 let v úřadu Miloš Zeman 6x cestoval do Číny. Ať si pro mě za mě na stará kolena cestuje kam chce, ale měly by z toho být vidět i nějaké výsledky. Výše čínských investic u nás je totiž stále zanedbatelná. Jediná změna nastala v asertivitě čínského velvyslance...“ přidal se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Myslím, že už i největší obdivovatelé Miloše Zemana mohli pochopit, že do té Číny jezdí jen jako obchodní cestující PPF. Nemohla by vláda aspoň navrhnout, ať mu tedy tu cestu Petr Kellner tentokrát také zaplatí?“ navrhuje někdejší ministr financí Ivan Pilip.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje