Drezura v cirkusech? Češi jsou proti zákazu, chtějí ale kontroly krotitelů

Šedesát procent Čechů se domnívá, že zvířata jsou podstatou cirkusů a neměla by být z jejich programu vyloučena. Většina lidí si myslí, že se zvířata mají v cirkusech dobře, nejsou týrána a krotitelé je mají rádi. Dvě třetiny dotázaných míní, že některá cirkusová zvířata by v přirozeném prostředí ani nepřežila. Lidé ale požadují přísné kontroly zacházení se zvířaty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Cirkus Berousek
doporučujeme

Při vyslovení slova cirkus se lidem nejčastěji vybaví právě zvířata, s odstupem pak následují klauni a akrobati. Do cirkusu, ve kterém nevystupují žádná zvířata, by nešlo 40 procent dotázaných. "Na druhou stranu ale stejné množství lidí uvádí, že by takový cirkus klidně navštívilo," uvedla agentura.

Podle veřejnosti by v typickém cirkuse měli být koně, poníci, kočkovité šelmy a sloni. Více než 90 procent lidí ovšem zdůrazňuje, že by zacházení se zvířaty mělo být přísně kontrolováno. U divokých zvířat by podle naprosté většiny Čechů měl zákon stanovit opatření, která by cirkusy musely dodržovat, aby získaly licenci na jejich chov.

Mezi kritiky vystupování zvířat v cirkusech patří hlavně lidé mladší 30 let a ženy. Podle průzkumu sice více než polovina Čechů považuje za správné starat se o práva cirkusových zvířat, na druhou stranu se to podle nich možná už přehání. Jen každý osmý Čech se o současnou debatu o možném týrání zvířat aktivně zajímá.

Průzkum se uskutečnil v březnu 2019 a zúčastnilo se ho 604 lidí starších 15 let, přičemž lidé starší 30 let museli mít dítě nebo vnouče ve věku do 18 let.

Téma drezury vyhrotila kauza nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl loni v červenci. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Aktivisté poté předali ministerstvu zemědělství petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Proti zákazu se spojili zástupci největších cirkusů v Česku.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v lednu při sněmovních interpelacích řekl, že ministerstvo asi nenavrhne plošný zákaz drezury všech zvířat v cirkusech. Krotitelé kočkovitých šelem a medvědů by ale museli získat licenci od Státní veterinární správy. Chystaná novela zákona na ochranu zvířat by zakázala cvičení delfínů. Zákaz drezury primátů, nosorožců, hrochů nebo žiraf platí od roku 2004.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman? Každý vidí, že není zdráv. Šéf lékařské komory promluvil

23.10.2019 22:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl ve vlastním zájmu veřejnost pravdivě informovat o svém zdravotním…

Státní rozpočet prošel úvodním kolem hlasování, schodek má činit 40 miliard

23.10.2019 20:09 Sněmovna dnes v úvodním kole po více než osmi hodinách debaty schválila základní údaje státního…

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí senátní komise. Jde o dotace pro Agrofert

23.10.2019 20:02 Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra…

Stát se obaluje tukem, rozpočet se nepovedl, zní z ODS

23.10.2019 18:32 Vládní návrh rozpočtu na příští rok je podle ekonomického experta nejsilnější opoziční ODS Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama