Lidovcům vadí řešit vměšování cizích států do věcí Česka

Pokud ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) setrvá ve funkci, chce KDU-ČSL příští týden ve Sněmovně mimořádně projednat zasahování cizích států do suverénních záležitostí České republiky. Novinářům to dnes po jednání širšího vedení strany řekl její nový předseda Marek Výborný. Lidovcům vadí incident, při kterém musel zástupce Tchaj-wanu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Výborný uvedl, že konání Novákové lidovce "velmi znepokojuje". "KDU-ČSL avizuje, že pokud v příštích dnech nedojde k personální změně na ministerstvu průmyslu a obchodu, budeme příští týden zařazovat na jednání Poslanecké sněmovny mimořádný bod, kde by došlo k vysvětlení pozice České republiky ve věci zasahování cizích států do suverénních záležitostí České republiky," prohlásil.

Na dotaz ČTK následně upřesnil, že personální změnou myslel přímo výměnu Novákové, nikoliv některého z jejích podřízených. Dodal, že u ostatních sněmovních stran si prozatím podporu pro zařazení bodu nepředjednával, očekává ale, že by ji získal. S dalšími kroky lidovci vyčkávají, až se uskuteční středeční schůzka premiéra Andreje Babiše (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem k případným změnám ve vládě.

Místopředseda lidovců Jan Bartošek doplnil, že na jednání organizačního výboru Sněmovny vznesl minulý týden požadavek související s tím, že vedení dolní komory má přijmout čtvrtého nejvyššího zástupce čínské komunistické strany. Požádal prý, aby předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM) politikovi sdělili, že chování čínského velvyslance je naprosto nepřijatelné a že jde o vměšování. "Očekávám, že toto při přijetí zazní," poznamenal Bartošek.

Novákovou vyzvali lidovci k rezignaci už na svém sjezdu koncem března. Kritizovali ji za to, že svým postojem k představiteli Tchaj-wanu poškodila zájmy ČR. O okamžité odvolání ministryně požádala Babiše otevřeným dopisem i polovina senátorů. Nováková minulý týden uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu a že ji podpořil prezident Zeman.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama