Kdo přijde po Gazdíkovi? Hnutí STAN si na sněmu zvolí nové vedení

Nástupce končícího předsedy Petra Gazdíka i další členy celostátního vedení si na svém sobotním sněmu v Praze vyberou Starostové a nezávislí (STAN). O funkci lídra parlamentního hnutí se zatím veřejně přihlásil jen současný první místopředseda, starosta Kolína a poslanec Vít Rakušan. Není však vyloučeno, že se někdo o předsednický post přihlásí přímo na sněmu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Petr Gazdík (STAN)
doporučujeme

Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že volební bude už letošní sněm. Gazdík svůj úmysl skončit v čele hnutí oznámil krátce předtím s tím, že STAN podle něj potřebuje nový impulz.

Gazdík hnutí založil a vede ho od roku 2009. Funkce předsedy se už jednou vzdal a v březnu 2014 STAN převzal liberecký hejtman Martin Půta. V listopadu stejného roku ale Půta z funkce odešel kvůli podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci a Gazdík jako místopředseda vedení Starostů znovu převzal, později byl opětovně zvolen předsedou.

Sněm se uskuteční v pražském hotelu Olšanka, hlasovat o nových členech vedení se bude elektronicky. Pozvání dostali i vrcholní představitelé opozičních občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09 a vládních sociálních demokratů. Starostové by měli hlasovat i o některých technických změnách ve stanovách.

STAN získali v roce 2017 v posledních sněmovních volbách 5,18 procenta hlasů a šest mandátů. V senátních volbách v roce 2016 i 2018 uspělo po šesti kandidátech Starostů, v horní komoře tak má hnutí s 18 členy nejsilnější klub spolu s ODS, jejíž klub má rovněž 18 členů. V komunálních volbách v roce 2018 se hnutí prosadilo do řady zastupitelstev včetně Prahy, celkově získalo 2601 zastupitelů.

Starostové jsou čtvrtou ze sněmovních stran, která letos bude vybírat své vedení. Únorový sněm ANO potvrdil v čele hnutí premiéra Andreje Babiše, mezi místopředsedy dosadil mimo jiné předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Výraznější změny zažila nejužší vedení ČSSD a lidovců. Předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka doplnili ve vedení nováčci Michal Šmarda, Jana Maláčová, Ondřej Veselý a Tomáš Petříček, KDU-ČSL vybrala i nového šéfa strany Marka Výborného.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš reaguje na verdikt soudu EU: Hlavní je, že Česko nemusí přijímat…

02.04.2020 15:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za důležité, že Česká republika nebude přijímat žádné migranty…

Návrh vlády na podporu OSVČ? Herci jsou zklamaní, tohle vzkazují…

02.04.2020 15:33 Návrh na jednorázové vyplacení 25.000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým…

Kauza čínského dopisu: Sněmovní výbor chce vysvětlení, zve Mynáře i…

02.04.2020 15:22 Sněmovní zahraniční výbor zve na příští schůzi prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli dopisu…

Bude prodloužen nouzový stav o 30 dní? Sněmovnu čeká důležité rozhodnutí

02.04.2020 14:17 KSČM podpoří prodloužení nouzového stavu do konce dubna, uvedla dnes Česká televize s odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy