Adamová se pustila do pirátského poslance: Z vašich slov mi běhá mráz po zádech

Opoziční poslanci Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se střetli nad otázkou zvyšování výdajů na obranu. Pirátský poslanec navrhuje využít miliardy na školství nebo důchody, Adamovou ale jeho slova pořádně zděsila.

V rámci 100. výročí vzniku Československa proběhla v Praze největší novodobá vojenská přehlídka

„Se zájmem jsem dneska koukal na OVM, kde Maláčová s Niedermayerem diskutovali udržitelnost našeho rozpočtu a mám z toho jeden provokativní závěr. Zvyšování výdajů na zbrojení na dvě procenta HDP je v českých podmínkách jednoduše nesmysl,“ okomentoval nedělní televizní debatu Ferjenčík.

On sám by tyto peníze raději využil jinak. „Za těch 50 miliard, které by to stálo navíc oproti současnému stavu, bychom mohli zvednout platy všem učitelům o 20 000 korun měsíčně, nebo udržet důchodový systém nad nulou do roku 2035. Neumím si představit, že česká společnost dá větší prioritu armádním zakázkám než důchodům, nebo vzdělávání,“ poznamenal.

Poukazuje také na to, že pokud se kvůli financování výdajů na zbrojení dostane rozpočet do problémů, bude narůstat odpor vůči našemu členství v NATO. A to by Ferjenčík podle svých slov viděl velmi nerad.

Upozornil ovšem na to, že jde jen o jeho osobní názor. „V poslaneckém klubu máme shodu na tom, že výdaje na zbrojení by měly růst pomaleji, než navrhuje vláda, ale cílový podíl HDP jsme detailněji nediskutovali,“ vysvětluje.

Obhájci nárůstu výdajů na obranu poukazují na mezinárodní závazky, podle pirátského poslance je to ale složitější. „Žádný vynutitelný závazek kolik, že má jít do rozpočtu ministerstva obrany ČR nemá,“ uvádí s tím, že se svět se změnil a že investice do vzdělávání, bezpečnosti naší síťové infrastruktury a do sociální soudržnosti společnosti budou mít na obranyschopnost naší země větší vliv, než to, kolik armáda utratí za Pandury.

„Našich vojáků si vážím, v armádě mám několik osobních přátel a vážím si její práce, pouze si myslím, že nám její současná velikost stačí,“ ujistil na závěr Ferjenčík.

Jeho slova ale nenadchla místopředsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. „Když jsem si tohle přečetla poprvé, ujistila jsem se, jestli to náhodou pan poslanec nenapsal prvního dubna. Bohužel ne,“ posteskla si,

Podle ní je rozporování závazků vůči spojencům v NATO je natolik nebezpečné, že je třeba to absolutně odmítnout. „Kolega Ferjenčík má pravdu v tom, že těch 50 miliard korun by pomohlo ledasčemu (sama bych mohla jmenovat seznam věcí). Ale k čemu by nám to všechno bylo, když stát bude selhávat ve své základní funkci, kterou je ochrana svých obyvatel?“ zajímá ji.

Adamová poukazuje na to, že už teď je Česká republika skoro na chvostu všech členských zemí NATO v plnění svých závazků. „Když slyším názory radikální pravice i levice o tom, jak jsou to pro nás vyhozené peníze, tak mě to nechává víceméně chladnou. Ale když něco podobného říkají Piráti (!!!), kteří mají podle svých slov ambici sestavovat příští vládu, tak mi běhá mráz po zádech,“ podivuje se na sociálních sítích poslankyně s tím, že TOP 09 považuje bezpečnost státu a ochranu vlastních, ale i evropských hranic za prioritu. „A zároveň jsme přesvědčeni, že závazky se mají plnit,“ dodává Adamová.

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Související:

Právě se děje