Podvody v ROP Severozápad? Případ Koudy a Kušnierze se spojí s velkou kauzou

Ústecký krajský soud dnes vrátil věc bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudy a bývalého ředitele úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze v případu ROP Severozápad státnímu zástupci. Obžaloba se týkala machinací s dotacemi EU v Ústeckém a Karlovarském kraji. Proti oběma mužů bylo zahájeno trestní stíhání v jiné věci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Případ dnes projednávaný soudem se tak spojí s velkou kauzou, v níž čelí obvinění 24 politiků nebo vlivných osob z Ústeckého a Karlovarského kraje, mezi nimiž je například bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (dříve ČSSD), bývalý krajský předseda ČSSD Arno Fišera a další. Tento případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

"Po sedmi letech jsme na začátku, věc je vrácena do přípravného řízení. Já mohu jen říci, že jsem nevinen a budu bojovat dál všemi zákonnými prostředky jako doposud," řekl Kouda, který žádal, aby jeho věc byla vyčleněna k samostatnému projednávání. S tím soud ale nesouhlasil a naopak vyhověl návrhu státního zástupce. Usnesení je pravomocné, Kušnierz se k němu nijak nevyjádřil.

Policie v prosinci 2016 obvinila více než dvě desítky lidí z poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení. Vrchní státní zastupitelství v případu ještě nepodalo obžalobu.

Případ je podle soudce extrémně složitý. "Nemám za to, že by docházelo ze strany soudu nebo orgánů činných v trestním řízení k nějakým výrazným průtahům. Složitost věci demonstruje i to, že jen na Nejvyšším soudu ČR byla přes rok," řekl soudce Jiří Blažek.

Původní kauza se týkala osmi lidí. Tři z nich byli pravomocně zproštěni obžaloby, další dostali podmínku. Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík byl původně také zproštěn, ale vrchní soud jeho věc vyčlenil k velké kauze se 24 obviněnými.

Kušnierz si měl podle dva roky starého rozsudku odpykat sedm let vězení. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda dostal podmíněný trest. Nejvyšší soud následně vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo státní zastupitelství, a částečně dal za pravdu také dovolání obžalovaného Pavla Koudy. Nejvyšší soud shledal určitá pochybení v práci krajského i vrchního soudu. Věc se tak vrátila k ústeckému krajskému soudu.

Státní zástupce Vladimír Jan dnes musel u soudu nejprve znovu přečíst obžalobu a poté soud provedl důkaz přečtením usnesení o zahájení trestního stíhání vůči oběma mužům v jiné věci, následně Jan přednesl návrh na vrácení věci do přípravného řízení. Podle státního zástupce se totiž jedná o související skutky.

"V podstatě by se vedla dvě řízení vedle sebe, byli by vyslýcháni stejní svědci, byli by v řadě případů prováděny stejné důkazy," uvedl Jan, jenž je se závěrem hlavního líčení spokojen. Obsáhlý spis tak nyní předá kolegům z pražského vrchního státního zastupitelství. Kouda a Kušnierz po dnešním usnesení jsou opět v pozici obviněných.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I Slováci se mají líp než Češi? Hamáček se dopálil a prozradil, proč se…

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra, se zaměřil na otázku, zda má mít…

Milion chvilek se vrací. Budou další akce a demonstrace, padlo první datum

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Mikuláš Minář, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii ohlásil na 28. září 2019 další…

ČSSD už není možné pomoci? Hašek promluvil o konci jeho strany

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Moravskoslezská sociální demokracie chce zrušit řadu ostravských organizací. Důvodem je špatný…

Česko vystoupí z Mezinárodní investiční banky? Relikt RVHP prý slouží…

18.09.2019 17:48 Senátní zahraniční výbor doporučil vystoupení ČR z Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama