Česko gratuluje Netanjahuovi. Snad nebudou politické experimenty, doufá Pospíšil

Premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman dnes pogratulovali předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi k vítězství v parlamentních volbách. Zeman je rozhodnutím Izraelců potěšen, doufá v další spolupráci i v přestěhování české ambasády do Jeruzaléma. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že se brzy podaří sestavit novou vládu a že se bude dál rozvíjet partnerství mezi Českem a Izraelem. Izraelskému premiérovi blahopřeje k vítězství i česká pravicová opozice, naopak KSČM vyjádřila obavy o mírový proces na Blízkém východě.

Jiří Pospíšil
doporučujeme

"Blahopřeji panu Netanjahuovi k vítězství a držím mu palce, aby pokračoval ve své práci premiéra," uvedl Babiš na twitteru. Připomněl, že s izraelským premiérem nedávno jednal a pozval ho k návštěvě Prahy. Izrael označil za silný a inovativní národ, který je pro Česko velkou inspirací.

Zeman zaslal Netanjahuovi gratulační dopis, ve kterém poblahopřál k vítězství Likudu ve volbách. "Jsem potěšen, že izraelský lid potvrdil svůj souhlas s vaším politickým programem a obnovil váš mandát, čímž vám dal možnost nadále utvářet nejen izraelskou politiku, ale podílet se také na regionálním a mezinárodním dění," napsal prezident. Doufá v pokračování "plodné spolupráce" a v naplnění snu, za který označil přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

"Gratuluji vítězi parlamentních voleb v Izraeli. Pevně věřím, že se brzy podaří sestavit vládu, se kterou budeme moci dál rozvíjet naše strategické partnerství a která přispěje konkrétními kroky k dosažení tolik potřebného míru v regionu," napsal na twitteru Petříček.

"Likud je partnerskou stranou ODS, gratuluji proto Benjaminu Netanjahuovi k výraznému úspěchu jeho strany a přeji mu, aby se mu brzy podařilo sestavit stabilní pravicovou vládu," napsal ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ozvačil Netanjahuovo vítězství za fenomenální výsledek, připomněl, že se Netanjahu může stát nejdéle sloužícím izraelským premiérem.

"Volby posílí stabilitu, nebudou politické experimenty," řekl ČTK s tím, že považuje Izrael za klíčového spojence České republiky. Pospíšil ale také upozornil, že Netanjahuovi hrozí vyšetřování kvůli podezření z korupce. Pokud by byl izraelský premiér obviněn, mohlo by to podle Pospíšila jeho kabinet destabilizovat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK řekl, že pro mírový proces v zemích Blízkého a Středního východu to není dobrá zpráva, protože se nedá očekávat změna kurzu zejména zahraniční politiky Izraele. "Žel to znamená další napětí v Jeruzalému, okolo okupovaných Golanských výšin, budování osad na okupovaných územích a také žel agresivní vztahy k jeho arabským sousedům," uvedl Filip.

Netanjahuova strana Likud těsně vyhrála úterní izraelské volby. Ve 120členném parlamentu bude mít 35 křesel stejně jako rivalská středová koalice Modrá a bílá. Blok pravicových stran stojící za premiérem ale má většinu 65 křesel. Pokud Netanjahu sestaví vládu, zahájí svůj pátý premiérský mandát a stane se nejdéle sloužícím předsedou vlády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama