Konec ministryně Novákové? Tak nám doťokala, zůstane po ní chaos, zní z opozice

Ministryně průmyslu o obchodu Marta Nováková (za ANO) končí na svém postu. Premiér Andrej Babiš (ANO) jí oznámil, že plánuje výměnu. Nováková to podle oficiálního prohlášení respektuje. Opozice krok Babiš vítá, připomíná především přešlapy, kterých se Nováková za necelý rok ve funkci dopustila.

Petr Fiala (ODS)

„Tak nám doťokala i paní ministryně Nováková. Pravda, na některé výroky se bude vzpomínat dlouho, průmysl a obchod si ale zaslouží skutečně manažerské řízení,“ myslí si předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„Selhání Marty Novákové by vydala na samostatný článek.Některá jsou spíše úsměvná, například když ministryně tvrdila, že za extrémně drahá mobilní data si mohou lidé sami. Po jiných chybách měla sama rezignovat, například když se zachovala lokajsky vůči čínskému velvyslanci a nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu,“ uvádí předseda ODS Petr Fiala.

„Nesplněné sliby Marty Novákové o těžbě lithia státem a zahájení tendru na dostavbu Temelína jen dokazují, že „odborníci“ vybíraní Andrejem Babišem ministerské úkoly nezvládají. Po paní ministryni také zůstane chaos kolem obsazování Energetického regulačního úřadu a ČEPS. Nástupce Marty Novákové může těžit z toho, že laťka je nyní nastavena velmi nízko,“ dodává předseda ODS.

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varuje, že může být ještě hůř. „Konec pana Ťoka a paní Novákové ve vládě by byl za normálních okolností dobrou zprávou. Už včera bylo pozdě. Ani jeden z nich nesplnil ve funkci to základní - aby se zde žilo líp. Zkušenost s personálním výběrem premiéra Babiše ale velí k opatrnosti, může to být i horší.“ myslí si Adamová.

„Další nucený odchod v Babišově vládě ukazuje, že panu premiérovi kompetentní lidé už dávno došli. Neschopnost řešit mobilní data i skandální jednání s hosty z Tchaj-wanu? Obojí jde "na triko" panu Babišovi,“ myslí si předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Rozhodnutí Babiše ocenili i někteří europoslanci. „Tak paní ministryně Nováková končí. Jsem za to ráda! Ministryně si měla uvědomit, že Tchaj-wan má u nás 2x větší počet investorů než Čína. Čína umožnila vznik 3 000 pracovních míst a Tchaj-wan 17 000 pracovních míst. Rozdíl znatelný. Její chování bylo nepřijatelné,“ uvedla Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

„Ministryně Nováková končí. Má kritická slova na její adresu padla na úrodnou půdu. Přešlapy s daty operátorů a další chyby nelze tolerovat,“ rýpnul si lidovec Daniel Herman, který Novákovou kritizoval kvůli nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje