Proč skončila ministryně průmyslu? Známý ekonom to Novákové spočítal

Marta Nováková končí ve funkci ministryně průmyslu a obchodu. Proslavila se výrokem, podle něhož za vysoké ceny mobilních dat si Češi můžou sami. Následně vykázala z ekonomické konference zástupce Tchaj-wanu na pokyn čínských diplomatů. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda pro EuroZprávy.cz její působení zhodnotil.

Marta Nováková (foto: U&SLUNO)
doporučujeme

Ekonom popsal, jak hodnotí z pohledu ekonomické teorie kontroverzní výrok ministryně Nováková ohledně drahých dat. Uživatelé v Česku se na nich podíleli tím, že data málo využívali a často se připojovali na wi-fi.

"I pokud by měla Nováková pravdu, a operátoři s vyšším objemem stahovaných dat budou moci zlevnit, jedná se až o krok „B“. Nejprve musí nastat krok „A“. Operátoři musí zlevnit za cenu vlastní ztráty, a dát tak  lidem podnět, aby data začali více využívat. Nikdo jiný ten podnět nedá. A lepší podnět než zlevnění neexistuje. Byť ani účinek zlevnění není  okamžitý. Ministryně Nováková tedy objektivně řečeno neprokázala příliš smyslu pro chápání elementární ekonomie, což by se osobě v jejím postavení stávat opravdu nemělo," uvedl ekonom v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici. 

Ještě kontroverznější bylo vykázání Tchaj-wanského zástupce ze schůzky se zahraničními investory. Nováková tak ihned zareagovala na požadavek čínského velvyslance. Obdobné požadavky mají Číňané běžně, ale jen málokdo jim vyhoví. Ministryně argumentovalo snahou neohrozit čínské investice v Česku, jenže i v tomto případě se jedná o neznalost ekonomických dat.

"Z hlediska výše investic, které v tuzemském zpracovatelském průmyslu obě ekonomiky uskutečnily, je takové vykázání pikantní. Čína totiž ke konci
roku 2017, za který jsou k dispozici nejaktuálnější příslušná data,  vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském
průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl tou dobou
do našeho zpracovatelského průmyslu nainvestováno 5,69 miliardy
korun, tedy bezmála 14krát více," popsal mýtus o čínských investicích Kovanda. 

Nováková se tak zachovala nejen neomaleně k zástupci Tchaj-wanu a neuvěřitelně servilně k nátlaku ze země, kde jsou porušována lidská práva, ale také ohrozila ekonomické zájmy země. 

"Končící ministryně měla smůlu na kauzy, na které jsou Češi vysoce citliví, ať už se jedná právě o drahá mobilní data či růst čínského vlivu v tuzemské politice. Pro vládu se tak z hlediska její důvěryhodnosti u voličstva stala přítěží, což o jejím konci rozhodlo. Zatímco v případě současně odcházejícího ministra dopravy Dana Ťoka lze jeho přehmaty zakrýt i délkou působení ve funkci a několika pozitivními kroky, které za tu dobu takřka nutně musel učinit, v případě ministryně Novákové se zkrášlujícího střípku do mozaiky jejího působení v ministerské funkci jaksi nedostává," zmínil ve svém hodnocení ekonom Lukáš Kovanda i dalšího končícího ministra Dana Ťoka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama