Babiš na summitu EU podpoří roční odklad brexitu

Český premiér Andrej Babiš na dnešním summitu lídrů Evropské unie podpoří návrh na odklad britského odchodu z EU až o jeden rok. Tato varianta je podle Babiše nejlepším řešením, neboť zklidní současnou chaotickou situaci a dá Británii čas na vyřešení situace. Babiš to řekl novinářům před začátkem jednání hlav států a šéfů vlád unijních zemí, které je věnováno výhradně brexitu.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad odchodu z unie do 30. června. Tusk však podle diplomatů navrhuje roční odklad s tím, že Británie může odejít dříve v případě, že schválí výstupní dohodu. Návrh na delší odklad má podporu značné části unijních lídrů a očekává se, že diskutovat budou především o jeho konkrétní délce.

Podle Babiše by bylo posunutí brexitu do konce března příštího roku "ideální dobou". "Británie by dostala čas, aby si konečně uspořádala svoje vnitřní věci," řekl Babiš novinářům před zahájením summitu.

Podotkl, že dlouhý odklad otevírá možnou cestu k tomu, aby si Británie svůj odchod z EU rozmyslela a zůstala členem evropského bloku, což by podle něho byl nejlepší možný výsledek i pro Českou republiku. Babiš již několikrát dal najevo sympatie k myšlence části britské veřejnosti, která usiluje o vypsání nového brexitového referenda. Vláda Theresy Mayové i většina britských poslanců je však dosud proti této možnosti.

Babiš dnes prohlásil, že delší odklad, který podle odpůrců tohoto návrhu prodlouží nejistotu občanů i firem na obou stranách kanálu La Manche, pomůže Čechům žijícím v Británii.

"Tím se celá situace zklidní i pro naše lidi, kteří tam pracují, pro náš byznys," zdůvodnil svou podporu delšímu flexibilnímu prodloužení britského členství v unii Babiš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama