Úkol pro nového ministra? Havlíček by měl pokročit v proměně české energetiky, volají ekologové

Karel Havlíček by měl jako nový ministr průmyslu podle ekologů pokročit v proměně české energetiky. Organizace Greenpeace výměnu za Martu Novákovou (za ANO) vítá. Dosavadního předsedu představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace do čela resortu dnes navrhl premiér Andrej Babiš (ANO).

ČEZ, ilustrační foto

"Nový ministr průmyslu by měl rozběhnout nutnou změnu české energetiky. Právě prostředí, z něhož pochází - malé a střední firmy - může být páteří moderní čisté energetiky, kde energii vyrábí z nemalé části právě menší firmy, obce a družstva i jednotlivé domácnosti z místních obnovitelných zdrojů," napsal ČTK Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Podle něj je nutné stanovit ambiciózní cíl pro obnovitelné zdroje.

Vstřícnější postoj k moderním technologiím a obnovitelným zdrojům energie v majetku lidí, obcí a firem a k rekonstrukci uhelných regionů za pomoci malých místních podniků a živnostníků by mohl Havlíček mít podle Jana Rovenského z Greenpeace.

Nástupce Novákové bude čelit tlaku na to, aby nenavrhl růst těžebních poplatků, míní Koželouh. "Ukáže se, jestli pracuje v zájmu občanů a státu a tlaku těžařů odolá. Také čelit tlaku na přípravu krajně rizikového projektu nových reaktorů nebude vůbec lehké," doplnil. Podle Havlíčka je nepochybné, že peníze půjdou do jaderné energetiky. Počítat je ale nutné i s dalšími zdroji, jako s plynem a právě s obnovitelnými zdroji, řekl dnes novinářům.

"Předpokládám, že stejně jako pro ostatní sektory českého hospodářství prosazuje Karel Havlíček orientaci na inovace a moderní technologie, bude to v energetice obdobné. To znamená posílení investic do zvyšování energetické efektivity, kde potřebujeme snižovat náskok, který před námi mají ostatní vyspělé státy. Na vládní impulz čekají moderní technologie využívající obnovitelné zdroje, akumulaci energie, probudit se musíme v digitalizaci elektroenergetických sítí," napsal ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Nečekal bych naopak od něj, že by, až se s problematikou více seznámí, skutečně podporoval technologie pocházející z minulého století, jako jsou velké jaderné reaktory, podvazující svou náročností potřebnou modernizaci energetiky," dodal.

"Jsme rádi, že dochází k personální výměně na ministerstvu průmyslu a obchodu, protože končící ministryně Marta Nováková kopala za velké firmy a uhlobarony," uvedl pro ČTK Rovenský. Organizace doufá v to, že nový ministr nebude "další loutkou energetických monopolů".

Kandidát na ministra Havlíček považuje za své hlavní priority podporu podnikání nebo dokončení restrukturalizace státních agentur. Počítá s tím, že kvůli ministerskému postu skončí jako předseda představenstva asociace podniků.

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 09:46 Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Související:

Právě se děje