Havlíček v čele MPO? Zaměstnavatelé věří, že sníží byrokracii v podnikání

Zaměstnavatelé věří, že Karel Havlíček jako případný nový ministr průmyslu a obchodu sníží administrativní zátěž podnikatelů, podpoří exportéry, zlepší čerpání peněz z operačních programů EU a vyřeší otázky v energetice. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Havlíčka dnes do čela ministerstva, které dosud vedla Marta Nováková (za ANO), navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček poté řekl novinářům, že počítá s tím, že kvůli ministerskému postu skončí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Nyní působí i jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Firmy, ilustrační fotografie

Hospodářská komora doufá, že Havlíček bude podporovat český průmysl a obchod a spolupracovat s podnikatelskými organizacemi na řešeních, které umožní hlavně snížit administrativní zátěž podnikatelů. "Obzvlášť důležité bude, aby bránil zaměstnavatele před škodlivými změnami přicházejícími pod taktovkou odborů. Zrušení karenční doby, skokové zvyšování minimální mzdy, snahy o zkrácení pracovní doby a povinný pátý týden dovolené v kombinaci s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a zvyšující se administrativní zátěží je pro podnikatele smrtící koktejl," řekl ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že Havlíček bude mimo jiné podporovat modernizaci českého průmyslu. "Dosud jsme s ním úzce spolupracovali a podařilo se nám společně prosadit například změny v odpočtech na výzkum a vývoj či zrychlit čerpání v operačních podnikatelských programech," uvedl. Na MPO jej však podle něj vedle podpory inovací budou čekat i jiná témata jako podpora exportu, řešení budoucí podoby energetiky v ČR včetně výstavby nových jaderných reaktorů či příprava nového operačního programu na podporu konkurenceschopnosti.

"Havlíček je nesporně schopný a zkušený podnikatel a manažer. Pokud vezmeme v úvahu působení Novákové v pozici ministryně, nemůže asi být hůř," míní předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Havlíček podle něho už ale šest let kryje tažení proti malým podnikatelům a živnostníkům. "Podporoval elektronickou evidenci tržeb a ve prospěch podpory Babiše i manipulativně interpretoval výsledky vlastních průzkumů. Podporoval i nehorázná kontrolní hlášení. Jako štít jej používali Babiš a ministryně financí Alena Schillerová vždy, když chtěli zavést další zhoršení podmínek podnikání pro živnostníky," dodal Bábek.

Prezident Svazu a obchodního ruchu Tomáš Prouza vidí Havlíčka jako člověka, který rozumí potřebám byznysu. "A sám na vlastní kůži opakovaně zažil, jak ubíjející je byrokracie, již podnikatelé čelí," řekl ČTK. Jeho velkou výhodou bude podle něj také to, že měl čas poznat fungování státní správy a dokázal prosadit dlouho chybějící inovační strategii ČR.

"Karel Havlíček je autorem vládní strategie pro posílení inovací. Má ty nejlepší předpoklady, aby přivedl české hospodářství do 21. století," komentoval připravovanou výměnu na postu šéfa ministra průmyslu programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. ČR podle něj potřebuje nastartovat rozvoj elektromobility, aktivně vstoupit do vývoje řešení akumulace energie, chytrých sítí a lepšího využití obnovitelných zdrojů. Rozvoj moderní energetiky brzdí složité podmínky pro čerpání podpory i chabé cíle v národních strategiích, podotkl.

Volbu Havlíčka vítají Solární asociace a Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE). "Doufáme, že za jeho působení ministerstvo zefektivní čerpání investiční podpory pro české podniky v oblasti i nízkouhlíkových řešení, zejména podporu pro nové střešní solární elektrárny na střechách firem," uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. V oboru malého a středního podnikání a inovací je pan Havlíček doma, to mě naplňuje optimismem, dodal předseda KOZE Štěpán Chalupa.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by Havlíček nepochybně měl umět "rozhýbat", míní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Avšak teprve čas podle něj ukáže, zda obstojí tam, kde se to nepodařilo jeho předchůdkyni Martě Novákové, tedy například tváří v tvář silné lobbistické hrázi mobilních operátorů. "Havlíčkovi nepochybně hrozí, že v tomto ohledu dopadne podobně neslavně jako ona," poznamenal.

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Související:

Právě se děje