"Kopat plechovku před sebe." Čeští politici se neshodují v názorech na odklad brexitu

Odklad britského odchodu z Evropské unie je podle některých oslovených českých politiků rozumným řešením. Například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se shodují v tom, že odklad může zabránit brexitu bez dohody. Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) či pirátský místopředseda Mikuláš Peksa ale vnímají výsledek summitu EU v Bruselu za polovičatý.

Mikuláš Peksa (Piráti)

Sedmadvacet zemí EU a Británie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října. Pokud ale britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska může britská strana nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou strategii okolo brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

"Odložení brexitu je dobrá zpráva hned ze dvou důvodů. Vyhnuli jsme se divokému brexitu bez dohody a EU27 dala Británii delší čas pro nalezení většiny v britském parlamentu na spořádaný odchod, který je v zájmu ČR, Británie i Evropy," napsal ČTK ministr Petříček.

"Po celém tom předchozím chaosu a nedohodách je to logické a správné řešení. Není v zájmu Velké Británie ani Evropy, aby Británie odcházela natvrdo, bez dohody. Z této situace vyplývá, že by ve Velké Británii měly proběhnout volby do Evropského parlamentu. Tato situace je novou zkušeností a ukázkou, že takové závažné kroky, jako vystoupení z EU, by se měly daleko více promyslet (raději je nečinit) a mít více času na realizaci," napsal ČTK Mihola.

Rozhodnutí o odkladu podle Pospíšila zabrání brexitu bez dohody a zároveň poskytne čas, aby bylo možné dospět k jiné variantě, než by byl nyní britskou vládou prosazovaný tvrdý brexit. Uvedl to na twitteru.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška jde o jediné řešení, které nepoškodí EU a ještě více nepoškodí Velkou Británii.

Podle prvního místopředsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana nezbývá nic jiného než hledat kompromisní řešení. "Brexit bez dohody je nebezpečný pro všechny. Británie by si měla především rychle ujasnit, co je jejím cílem," napsal ČTK. Termín je podle něj zdánlivě daleko, ale čas je nutné využít k rychlému nalezení řešení. "Evropský postoj je jasný, řešení se musí najít v Británii," doplnil.

"Říká se tomu 'kopat plechovku před sebe'. Nic víc se nám v případě brexitu nedaří. Stále necháváme řešení v rukou Britů, ale mnoho se nerýsuje," poznamenal Zaorálek. Podle Peksy jde o polovičaté řešení, které zbytečně vnáší nejistotu do fungování Evropské unie. "Británie by se měla konečně rozhodnout, chce-li zůstat, nebo odejít a podle toho jednat," napsal.

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje