Praha chce vyměnit dozorčí radu Pražské plynárenské, odbory protestují

Zaměstnanci Pražské plynárenské vyzvali primátora a radní Prahy, aby zachovali stávající složení dozorčí rady podniku. Vyplývá to z dopisu odborového svazu zaměstnanců adresovanému vedení metropole, který má ČTK k dispozici. Jak dnes upozornil deník Právo, Piráti v čele města přišli s plánem zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky. Důvodem mají být úspory.

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Na plánu ale nepanuje koaliční shoda, TOP 09 je podle vyjádření svého předsedy Jiřího Pospíšila proti. Piráti nicméně tvrdí, že se v pondělí na kroku zástupci koaličních stran shodli. Pražkou plynárenskou stoprocentně vlastní město.

Podle zástupců zaměstnanců společnosti se současné uspořádání osvědčilo a přispělo k informovanosti zaměstnanců, vyřešení všech sporných otázek a spolupráci mezi vedením a odbory. "Jakkoliv chápeme, že akcionář má právo na obchodní vedení společnosti a její personální obsazení, vzhledem k tomu, že se jedná o městskou společnost, domníváme se, že je třeba zajistit úzké propojení mezi vedením a zaměstnanci," napsali v dopise.

Zástupci plynařů dnes byli na magistrátu, konečný výsledek nicméně bude záviset na jednání v koalici. Pospíšil uvedl, že TOP 09 je proti plánu Pirátů, kteří podle informací Práva argumentují tím, že v souladu s předvolebními sliby chtějí snížit počet placených míst, a že krok by ušetřil 1,5 milionu korun ročně.

V dnešním prohlášení Piráti dodali, že se na pondělní poradě na kroku zástupci koalice shodli. Předseda TOP 09 Pospíšil, který plán pro Právo kritizoval, podle nich na poradě nebyl.

"Rušená tři místa v dozorčí radě nejsou vyhrazená pro zástupce zaměstnanců dle zákona o obchodních korporacích, jako je tomu třeba v dopravním podniku. Reálně jde o zástupce managementu," uvedl primátor a dodal, že exekutiva firmy tak vlastně kontroluje sama sebe.

Plánovaný krok podle Pirátů vychází z návrhu radního Jana Chabra z TOP 09 ohledně snižování počtu placených členu dozorčích rad. Piráti dále uvedli, že pro zachování vlivu pracovníků na chod firmy chtějí při dozorčí radě zřídit výbor pro zaměstnance

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší české dodavatele energií. Odběratelům v roce 2017 dodala 13,5 terawatthodiny (TWh) zemního plynu, počet odběrných míst byl 374.000. Zisk společnosti v témže roce dosáhl 1,19 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama