Konec zookoutků s tygry či lvy? Ministerstvo sepsalo novelu zpřísňující chov šelem

Ministerstvo zemědělství poslalo vládě novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, o které začalo mluvit poté, co celníci loni na několika místech v Česku našli tělo usmrceného tygra a tygří produkty jako masox a tygří víno. Novela má přispět k vyšší ochraně zvířat a zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech, jejich venčení na veřejnosti nebo koutky, kde se lidé můžou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. V tiskové zprávě to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat ČTK v reakci sdělila, že návrh je z hlediska zajištění potřebných podmínek života zvířat v cirkusech naprosto nedostatečný.

Zvířata
doporučujeme

Podle ministerstva jsou největší problémy v neodborných zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodýli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se proti zpřísní i další podmínky. Vedle rozmnožování nebudou moci tato zvířata ani přivážet do ČR ze zahraničí.

Chovatelé budou muset také absolvovat kurz zaměřený na péči o uvedené druhy zvířat a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov.

Novela se vztahuje také na veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu, pro která bude nutná licence od Státní veterinární správy. "Každý, kdo bude chtít pořádat veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem (tj. všechny druhy velkých koček, puma americká, rys, gepard, všechny druhy medvědovitých a hyenovitých šelem, vlk obecný a pes hyenový) nebo je rozmnožovat za účelem veřejného vystoupení, bude nově muset získat speciální licenci. Tu budou muset mít nejen cirkusy, ale i další subjekty jako televize či film," uvedl mluvčí.

Nově bude i rozšířen zákaz drezury na mláďata delfínů a slonů, dosud se vztahoval na primáty, ploutvonožce, některé kytovce, nosorožce, hrochy nebo žirafy.

Podle veterinářů zhruba tři procenta chovatelů šelem chybuje v oblasti pohody zvířat. U hospodářských zvířat dlouhodobě chybuje zhruba sedmina hospodářů, u zájmových chovů obecně to bylo loni 22 procent.

Veterináři přitom doufají, že novela pomůže zabránit i případům podobným tomu, co se stal ve Zděchově na Vsetínsku, kde devítiletý lev v březnu zabil svého chovatele. Neštěstí se stalo v kotci uvnitř oploceného výběhu, který byl v obci bez stavebního povolení. Lva i lvici, kterou muž také choval, zastřelili policisté, aby se mohli k chovateli dostat.

Na kauzu nelegálního porážení tygrů a obchodu s částmi jejich těl už loni ministerstvo životního prostředí reagovalo tím, že zakázalo komerční vývoz tygrů z ČR do zemí mimo EU. Před soudem se v kauze nyní zpovídají tři lidé, kterým za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozí trest do pěti let vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama