Starosti Starostů: Koho dnes zvolí delegáti za předsedu? Favorit je jasný

KOMENTÁŘ – Zatímco se delegáti zvolna trousí do sálu pražského hotelu Olšanka, kde se dnes koná volební sněm hnutí STAN, je čas na krátké zamyšlení. Parlamentní strana, která letos slaví 15 let existence, pozná svého teprve třetího předsedu v historii. Kdo se jím stane?

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Končící předseda STAN Petr Gazdík.
doporučujeme

Hnutí Starostové a nezávislí dnes čeká sněm, na kterém delegáti vyberou nového předsedu, ten stávající, Petr Gazdík, se totiž rozhodl v čele hnutí nadobro skončit. Jde o pochopitelné rozhodnutí, však jej také vedl 13 z 15 let a dovedl k řadě nezpochybnitelných úspěchů. Právě proto nejde brát jeho slova z lednového rozhovoru pro EuroZprávy.cz na lehkou váhu.

Bavili jsme se tenkrát spolu i o tom, jak by měl obecně – a vlastně i celkem konkrétně – vypadat nový předseda STAN. Podle Gazdíka dobrý starosta „myslí dál, než na vlastní katastr a vlastní volební období“. Těmito slovy vlastně popsal osobu, kterou by si přál jako svého nástupce. Však také její jméno i řekl, když jsem se ho zeptal, koho považuje za favorita.

Tušíte správně, že jde o Víta Rakušana, současného prvního místopředsedu hnutí a stále jediného potvrzeného kandidáta na předsedu. Rakušan totiž Gazdíkova kritéria splňuje naprosto dokonale, stačí se podívat do jeho životopisu.

V roce 2010 se nejprve stal starostou středočeského Kolína, kde ale jeho ambice nekončily. Jak by řekl Gazdík, Rakušan viděl za hranice vlastního katastru i jednoho volebního období, a tak se v roce 2012 stal i krajským zastupitelem, přičemž v letech 2014 a 2018 obhájil post starosty Kolína. Na podzim 2017 navíc s celou stranou proklouzl i do poslanecké lavice.

Ano, leckdo by teď mohl namítnout, že jde o pořádnou kumulaci funkcí, obzvlášť pokud se Rakušan dnes stane i předsedou hnutí. Pro Starosty to ale není téma, vždyť i Petr Gazdík je zároveň obecním i krajským zastupitelem. Naopak mají ve zvyku zdůrazňovat, že hnutí vzniklo odspodu a každý si v něm svou pozici musí vybojovat. Vít Rakušan budiž dobrým příkladem.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dostálová: Praha nesmí zveřejnit audit k Babišovi, podle Bruselu je důvěrný

03.04.2020 16:36 Hlavní město Praha podle Evropské komise (EK) není oprávněno zveřejnit závěry auditu, který EK…

Ruská ambasáda vyhrožuje: Demolice sochy Koněva nezůstane bez reakce

03.04.2020 16:15 Ruské velvyslanectví se ostře ohradilo proti odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v…

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 14:45 Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Praha 6 nechala odstranit sochu Koněva, z Hradu zní ostrá kritika

03.04.2020 14:28 Aktualizováno Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy