Výborný vyzval STAN ke spolupráci s lidovci, zájem mají i další strany

Ke vzájemné spolupráci KDU-ČSL a hnutí STAN před krajskými a senátními volbami v příštím roce vyzval účastníky dnešního sněmu STAN předseda lidovců Marek Výborný. Výzvou pro jeho stranu a hnutí, na jehož setkání dnes vystoupil jako host, je podle něj jasné vymezení se proti populismu a demagogii. Senátní volby jsou disciplínou, kterou naše strany umí. Nezodpovědná vláda odkladačů problémů (...) nesmí dostat v příštích volbách prostor, uvedl Výborný. Z účasti na sněmu se omluvil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Sjezd KDU-ČSL 2019

Účastníkům sněmu vzkázal, že obě strany se v mnohém shodují. Jsme proevropští, věříme ve svobodu a právní stát, chceme přívětivější úřady, usilujeme o společnost, kde je na prvním místě občan, napsal. Oba politické subjekty jsou nyní podle Hamáčka na opačné straně barikád, STAN ale označil za tradiční stranu, se kterou rád spolupracuje. Někdy se možná neshodneme, ale to je v politice normální, připomněl.

Výborný také řekl, že oba subjekty, lidovci i STAN, mají stejné bohatství, kterým jsou regionální politici. Uvedl, že nechce vést staré bitvy a otevírat staré války, ale připravovat se na další spolupráci.

V další společné projekty věří také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Projekt spolupráce topky a STANu, který vznikl před mnoha lety v době, kdy jsem nebyl aktivní v české politice a byl jsem v Bruselu, považuji za mimořádně dobrý a úspěšný, ale selhal na určitých lidských animozitách," řekl a doplnil, že je rád, že i přes určitá zklamání jsou lidé z obou subjektů ochotni se opět bavit o určité spolupráci.

"Tato země potřebuje, aby se síly spojovaly a čelily oligarchickým projektům," řekl. Důležité podle něj je pokusit se o projekt, který by spojil více proevropských sil. Česká politika je podle něj vyhořelá, je postavená na politicích, kteří ji dělali dlouhou dobu, a nevstupují do ní nové tváře.

Spolupráce ODS a STAN podle první místopředsedkyně strany Alexandry Udženije nejvíce funguje na nejvyšší úrovni politiky, ve Sněmovně v Senátu. Zejména Senát, kde mají oba subjekty nejsilnější kluby, je podle ní dnes "poslední brzdou přes socialistickými nesmysly, které prosazuje (premiér) Andrej Babiš ve spolupráci s KSČM a ČSSD". "Příští rok nás čekají krajské volby, tam vidím pro ODS a STAN velkou příležitost. Tam můžeme otočit kormidlem a Českou republiku vést zase správným směrem," uvedla.

Předseda Strany zelených Petr Štěpánek ocenil spolupráci na pražském magistrátu, myslí si, že bude teprve doceněna. Zdůraznil, že Česká republika směřuje zpět k 80. letům 20. století. Změnit směřování ČR podle něj jako malé strany nedosáhnou. Doufá, že současná spolupráce do Evropských voleb je jen začátkem, a věří, že společně dokážou dát dohromady hnutí či koalici, která bude skutečným soupeřem.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se s účastníky sněmu spojil přes skype. Uvedl, že ho mrzí, že v předvolebním boji strany soutěží tak, až si odkopávají kotníky. "To nahrává stranám, které označuji za méně demokratické," uvedl. Pokud budou strany držet směr, který naznačil i Gazdík - věří, že se to podaří otočit.

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje