České reakce na požár Notre-Dame: Mráz po zádech i pochyby, že jde o nehodu

Požár pařížské katedrály Notre-Dame zasáhl i české politiky. Zástupci vlády v čele s ministrem kultury Antonínem Staňkem nabídli Francii pomoc s obnovou středověké památky, někteří politici však pochybovali o tom, že jde o nehodu. Podle předběžných zjištění vznikl požár neúmyslně.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Rozsáhlý požár, který výrazně poškodil monumentální katedrálu Notre-Dame v Paříži zasáhl i řadu tuzemských politiků. Se zděšením sledoval události například ministr kultury Antonín Staněk, jehož resort zodpovídá za obnovu památek v České republice. „Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu,“ napsal na Twitteru.

Vzkaz do Francie poslal prostřednictvím stejné sociální sítě i předseda vlády. „Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ,“ uvedl Andrej Babiš.

Zatímco vládní politici nabízeli pomocnou ruku, někteří jejich kolegové už měli pochybnosti o příčině požáru. „Doufám, že požár Notre Dame je pouze nehoda,“ vyjádřil se zakladatel strany Realisté Petr Robejšek. S tímto názorem ostatně souzněla i spousta diskutujících na sociálních sítích nebo internetových fórech.

„Hoří symbol Francie a symbol křesťanské Evropy katedrála Notre Dame. Požár je zničující. Myslím, že každému nyní jde mráz po zádech,“ reagoval na Facebooku místopředseda SPD Radim Fiala. „Skoro 200 let trvalo, než ji postavili. Dnes večer ale stačilo jen pár hodin ke zničení,“ připomněl Tomio Okamura.

img-responsive

Katedrála Notre-Dame před zničujícím požárem. | foto: Pixabay

Příčina požáru zatím není známa a vyšetřování pokračuje, podle předběžných zjištění však požár vznikl neúmyslným zaviněním. Náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuňez dnes ráno po více než dvanácti hodinách práce hasičů prohlásil, že „oheň je pod kontrolou, není však zcela uhašen“. Otázkou zůstává, do jaké míry byla narušena konstrukce stavby.

Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Krátce poté se objevily i první nabídky finanční pomoci z domova i ze zahraničí včetně České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (65)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 22:04 Aktualizováno Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 22:03 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Návrat do Evropy. Jiří Dienstbier starší byl pro porevoluční diplomacii…

15.11.2019 17:28 Osobnost prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera byla pro vývoj…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama