České reakce na požár Notre-Dame: Mráz po zádech i pochyby, že jde o nehodu

Požár pařížské katedrály Notre-Dame zasáhl i české politiky. Zástupci vlády v čele s ministrem kultury Antonínem Staňkem nabídli Francii pomoc s obnovou středověké památky, někteří politici však pochybovali o tom, že jde o nehodu. Podle předběžných zjištění vznikl požár neúmyslně.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Rozsáhlý požár, který výrazně poškodil monumentální katedrálu Notre-Dame v Paříži zasáhl i řadu tuzemských politiků. Se zděšením sledoval události například ministr kultury Antonín Staněk, jehož resort zodpovídá za obnovu památek v České republice. „Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu,“ napsal na Twitteru.

Vzkaz do Francie poslal prostřednictvím stejné sociální sítě i předseda vlády. „Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ,“ uvedl Andrej Babiš.

Zatímco vládní politici nabízeli pomocnou ruku, někteří jejich kolegové už měli pochybnosti o příčině požáru. „Doufám, že požár Notre Dame je pouze nehoda,“ vyjádřil se zakladatel strany Realisté Petr Robejšek. S tímto názorem ostatně souzněla i spousta diskutujících na sociálních sítích nebo internetových fórech.

„Hoří symbol Francie a symbol křesťanské Evropy katedrála Notre Dame. Požár je zničující. Myslím, že každému nyní jde mráz po zádech,“ reagoval na Facebooku místopředseda SPD Radim Fiala. „Skoro 200 let trvalo, než ji postavili. Dnes večer ale stačilo jen pár hodin ke zničení,“ připomněl Tomio Okamura.

img-responsive

Katedrála Notre-Dame před zničujícím požárem. | foto: Pixabay

Příčina požáru zatím není známa a vyšetřování pokračuje, podle předběžných zjištění však požár vznikl neúmyslným zaviněním. Náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuňez dnes ráno po více než dvanácti hodinách práce hasičů prohlásil, že „oheň je pod kontrolou, není však zcela uhašen“. Otázkou zůstává, do jaké míry byla narušena konstrukce stavby.

Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Krátce poté se objevily i první nabídky finanční pomoci z domova i ze zahraničí včetně České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD spustila kampaň pro eurovolby, dává červenou kartu nekvalitním…

23.04.2019 09:56 S fotbalovou červenou kartou pro nekvalitní potraviny pózují kandidáti ČSSD na billboardech v…

Kalouskovi po útoku na Feriho vyhrožovali. Takových individuí se bát…

23.04.2019 09:37 Po napadení poslance TOP 09 Dominika Feriho se na sociálních sítích a v diskuzích objevila řada…

Babiš se naštval na opozici: To je absolutní hloupost a úmyslná fabulace

23.04.2019 08:28 Premiér Andrej Babiš se ve své nejnovějším týdenním hlášení vrátil k plánované změně na postu…

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

22.04.2019 22:01 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama