Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, lobbista Vladimír Johanes či bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák se omluvili z dnešního jednání pražského obvodního soudu, kde měli vystupovat jako svědci v kauze tzv. trafik pro poslance ODS a krácení daní u luxusních darů. Z deseti svědků dnes přišel jen někdejší předseda představenstva a člen dozorčí rady Severočeských dolů Ivan Lapin, který odmítl, že by nynější manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) dal jakýkoliv hodnotný dar.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Petr Nečas
doporučujeme

V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí kromě bývalého premiéra Nečase obžalobě z podplácení jeho žena Jana (dříve Nagyová) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

Nečasovi a Bočkovi hrozí v případě prokázání viny až šest let vězení. Nečasové až osm, protože je obžalována také z krácení daní u luxusních darů, které dostávala v době, kdy zastávala funkci šéfky premiérova kabinetu. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736.000 korun. Původně chtěli vyšetřovatelé Nečasovou kvůli darům obvinit z korupce, neměli ale dostatek důkazů.

Právě k této části případu se měla dnes vyjadřovat většina svědků. Policie podle médií identifikovala 12 jmen dárců, mezi kterými jsou Beneš, Křetínský, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), Johanes či Horák. Mnozí ale popírají, že by Nečasové luxusní dárky kupovali.

Lapin dnes před soudem uvedl, že s Nečasovou se viděl dvakrát či třikrát a věnoval jí pouze květinu a reklamní předměty. Ve stručné výpovědi odmítl, že by kdykoliv koupil hodnotný prsten nebo někoho pověřil jeho nákupem. "Ty reklamní předměty, to byly dva sáčky hnědého severočeského uhlí, které jsme dostali jako reklamní předmět v rámci kampaně na Severočeské doly," doplnil Nečas.

U žalobců a některých obhájců neuspěl návrh, aby se dnes pouze přečetly dřívější výpovědi Beneše, Křetínského a podnikatele Tomáše Chrenka. Soud je tak bude na své jednání předvolávat znovu, příští zasedání naplánovala předsedkyně senátu Helena Králová na polovinu května.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se v době stranického volebního kongresu snažil vyřešit rozkol v ODS. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a nepravdivá. Příslib trafik u soudu v minulosti popřela také zmíněná trojice poslanců.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček: V italských horských střediscích koronavirus zatím není

26.02.2020 11:26 Výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři…

Babiš byl na nádraží v Náchodě vypískán, měnil program

26.02.2020 10:57 Desítky lidí dnes vypískaly předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) při příjezdu do Náchoda. Premiér do…

Petříček chce společné stanovisko ústavních činitelů k Číně

26.02.2020 10:46 Na stanovisku k dopisu čínského velvyslanectví kvůli tchajwanské misi senátorů by se podle ministra…

Bývalý primátor Lajtoch (ČSSD) se chce vrátit do politiky, kandiduje na…

26.02.2020 10:22 Bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch z ČSSD se vrací do politiky. Sociální demokraté ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama