Sucho a eroze půdy v Česku v přímém přenosu: fotografie rozpoutala hádku mezi politiky

Česko dlouhodobě trápí sucho, s čímž souvisí i problematická eroze půdy . Zejména pro zemědělství se jedná o velmi komplikovaný jev. Opoziční poslanec Jan Farský (STAN) konfrontoval s problémem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Jan Farský
doporučujeme

Diskuzi mezi oběma politiky rozproudila provokativní fotografie europoslance Stanislava Polčáka (STAN)."Na cestě do Štrasburku: eroze půdy v praxi. Prosím pošlete někdo tu fotku panu Brabcovi," okomentoval europoslanec provokativní fotografii dokládající špatný stav české zemědělské půdy. Pořídil ji při cestě na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

"A jak to vypadá s protierozní vyhláškou, jejíž přijetí už 3 roky odkládáte?Bude? Kdy? Děkuji!" přidal se s dotazem na ministra životního prostředí opoziční poslanec a první místopředseda Starostů Jan Farský. Zároveň se podivoval, že vláda nepřijala legislativu, která by měla problému zamezit.

Ministr Brabec odpověděl s tím, že se podle něj jedná o přirozenou věc a problematiku spadající do gesce ministerstva zemědělství. "Řekněte, prosím, panu Polčákovi,že při kombinaci silného sucha,určitého typu půdy a orby prostě tento efekt vzniká. Ale je to spíš dotaz na MZe," reagoval na sociální síti Brabec.

Farského překvapilo, že ministr životního prostředí nepovažuje problém za závažný. "Ten efekt znamená ročně miliardové škody a od ministra životního prostředí bych čekal více než jen vyjádření, že takový efekt prostě vzniká...Vám to přijde v pořádku? A jak to vidíte s tou protierozní vyhláškou?"

"Takže popořádku.. Vadí mi to,ale při určité kombinaci faktorů tomu nelze technicky zabránit. A mnoho protierozních opatření se už dnes realizuje dle DZES5. Protierozní vyhlášku chceme v průběhu letošního roku," uvedl v diskuzi Richard Brabec, že by si změny představoval v průběhu roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama