Výdaje státu na výzkum porostou i do budoucna, slíbil Havlíček

Investice státu do výzkumu se budou zvyšovat i v dalších letech, uvedl dnes na sněmu Akademie věd ČR (AV ČR) místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Dodal, že tyto investice musí být prioritou každé vlády. Konkrétně AV ČR by podle něj v roce 2021 měla od státu dostat až 6,6 miliardy korun, o čemž se v současnosti jedná. Letos stát akademikům přispívá 5,92 miliardy Kč.

Přidejte svůj názor

Věda
doporučujeme

"Myslím si, že jsou (výdaje státu na výzkum) jednou z mála kapitol, která poroste," řekl Havlíček, který místopředsedou RVVI zůstane, i když bude řídit resort průmyslu.

Jedním z nejdůležitějších vládních dokumentů, jenž v poslední době vznikl, je podle něj vládní inovační strategie. Havlíček je jejím koordinátorem. "Podařilo se přesvědčit politickou garnituru, že se priority vlády začaly měnit ve prospěch výzkumu," dodal.

Místopředseda AV ČR Pavel Baran věří tomu, že systém financování výzkumu prožívá období stability, i přesto by ale vědci měli být k vládním slibům "ostražití".

Inovační strategii ČR 2019-2030 schválila vládní RVVI letos v lednu. Obsahuje devět pilířů, na jejichž podobě panuje shoda mezi podnikateli, akademiky i vědci. Má vytvořit nový systém hodnocení velkých výzkumných infrastruktur, věnuje se i zakládání start-upů, digitalizaci a tvorbě tzv. chytré infrastruktury. Směřuje k cíli, aby Česko zvýšilo podíl výdajů na vědu a výzkum z HDP na 2,5 procenta k roku 2025 a až na tři procenta v roce 2030. Nyní ČR ve výdajích na vědu za evropským průměrem zaostává.

Havlíček dnes připomněl krizi Akademie věd, kterou po roce 2009 procházela, když jí nečekaně tehdejší vláda snížila státní příspěvek o půl miliardy. Od roku 2014 se začal postupně zvyšovat, tehdy činil 4,45 miliardy korun a loni dosáhl 5,69 miliardy. Příští rok by měl příspěvek od státu vzrůst na 6,2 miliardy. I s dalšími zdroji tak hospodaří AV ČR s 13,9 miliardy korun. AV ČR chce podle své předsedkyně Evy Zažímalové z peněz například vědcům zvýšit platy a zlepšit údržbu budov a vybavení laboratoří, což se v minulosti zanedbávalo.

Havlíček považuje Akademii věd za maják českého výzkumu včetně toho základního. K němu se dříve kriticky stavěl premiér Andrej Babiš (ANO) a upřednostňoval přímé výsledky v praxi. Podle Havlíčka se ale premiérův názor změnil. "Chápe to, že každá gramotná společnost, která chce hrát prim v oblasti výzkumu a vývoje, musí mít silnou základnu v základním výzkumu," řekl ČTK.

Celkově by na výzkum mělo pro roky 2020 a 2021 ze státního rozpočtu zamířit 37,5 miliardy korun, o 1,6 miliardy více než letos. Většina peněz však pochází z podnikatelského sektoru. Podle Českého statistického úřadu předloni dosáhly celkové výdaje na výzkum rekordních 90,4 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Komunisté se ze zdanění náhrad radují, opozice chystá žalobu

23.04.2019 18:22 Komunisté uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která přehlasovala Senát a schválila zdanění…

Církve zaplatí daně z náhrad. Sněmovna přehlasovala veto Senátu

23.04.2019 17:53 Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek…

Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí…

23.04.2019 17:19 Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama