Dolínek narazil. Sněmovna neprojedná výzvu k výměně Klause mladšího ve školském výboru

Sněmovna nebude jednat o výzvě školskému výboru, aby do dvou týdnů zvolil nového předsedu místo Václava Klause mladšího. Poslanec ČSSD Petr Dolínek návrh na zařazení bodu na program schůze dolní komory dnes neprosadil. Členové výboru na začátku dubna nezvolili novým předsedou kandidáta klubu ODS Martina Baxu, zůstal jím tedy Klaus, který byl z ODS vyloučen.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Petr Dolínek
doporučujeme

Pro Dolínkův návrh hlasovalo 68 ze 182 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zejména poslanci hnutí ANO, SPD a KSČM, ale ani někteří občanští a sociální demokraté. ODS nově navrhuje Klause z výboru zcela odvolat. Chce, aby ho nahradil Karel Krejza. Sněmovní plénum by se mělo návrhy na změny ve sněmovních orgánech zabývat ve středu.

"Z našeho pohledu není udržitelné, aby byl předsedou školského výboru někdo, jako je Václav Klaus mladší," zdůvodňoval Dolínkův návrh na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Klaus se podle něho některými svými výroky dostal mimo standardní poměry ve Sněmovně.

S klubem ODS poslanci ČSSD rozhodnutí nekonzultovali. "My jsme se snažili Václava Klause mladšího odvolat před měsícem na minulé schůzi, nicméně ODS nás požádala, zda by si tento svůj problém mohla vyřešit sama svou cestou," poznamenal Chvojka. To se podle něj neúspěšnou volbou Baxy nepodařilo.

Předsedovi klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi by spíše připadalo logické, kdyby ODS podala návrh na odvolání Klause a následně by nominovala a zvolila jiného zástupce. "Ale uvidíme, s čím kolegové přijdou. Na jednání grémia Sněmovny to nepadlo," řekl. Hnutí ANO podle něj respektuje, že ODS má na místo ve výboru nárok.

"Budeme postupovat podle jednacího řádu, který říká, že po volbách má každý klub nárok na určitý počet míst v konkrétním výboru," řekl novinářům šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Máme nárok na tři místa, v této chvíli máme obsazena dvě místa, budeme chtít obsadit to třetí," doplnil.

KSČM při hlasování o návrhu ČSSD na odvolání Klause nechá rozhodnutí na jednotlivých poslancích. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika nemají komunisté na setrvání Klause v čele výboru jednotný názor. Od některých poslanců zaznívalo vyjádření, že bývalý člen ODS řídil výbor s odbornou erudicí.

Podle šéfa poslanců SPD Radima Fialy bylo původně dohodnuto, že se ve středu ve 12:30 bude ve Sněmovně jednat o změnách v orgánech Sněmovny. O návrhu ČSSD klub SPD předem nevěděl. "Musíme se poradit, jak se k tomu postavíme," řekl Fiala.

Piráti podle poslance Mikuláše Ferjenčíka respektují dohodu Poslanecké sněmovny o tom, kterým stranám náleží které výbory. "Ve chvíli, kdy pan Klaus byl na základě svých ostudných výroků vykopnut z ODS, logicky nemá nárok na to být předsedou školského výboru," poznamenal.

Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Baxa ve finále tajné volby na začátku dubna dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Předseda ODS Petr Fiala to tehdy komentoval tak, že členové výboru porušili parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jak zní jeho celý název, se zabývá kontrolou vlády v těchto oblastech a projednává návrhy zákonů, které se jich týkají, včetně příslušných kapitol státního rozpočtu. Do působnosti výboru patří také například Technologická agentura, Grantová agentura, Akademie věd, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státní fond kultury.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Komunisté se ze zdanění náhrad radují, opozice chystá žalobu

23.04.2019 18:22 Komunisté uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která přehlasovala Senát a schválila zdanění…

Církve zaplatí daně z náhrad. Sněmovna přehlasovala veto Senátu

23.04.2019 17:53 Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek…

Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí…

23.04.2019 17:19 Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama