Audit kvůli Babišovi zůstane utajen? Sněmovna odmítla věc řešit

Sněmovna se nebude zabývat údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s auditem, který se týkal unijních dotací pro společnost Agrofert. Projednání požadovali Piráti. Chtěli po Sněmovně, aby požádala Evropskou komisi (EK) o zveřejnění výsledků auditu do poloviny května, tedy ještě před volbami do Evropského parlamentu. Proti se dnes postavili poslanci ANO, zatímco sociální demokraté a komunisté se hlasování zdrželi.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Piráti chtějí, aby EK zveřejnila výsledky auditu do 15. května. K tomuto datu je má poslat českým úřadům, které budou mít na vyjádření dva měsíce.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůvodnil žádost tím, že je v zájmu Babiše i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby závěry auditu, ať už dopadl jakkoli, byly známy dříve než po evropských volbách.

Piráti v pondělí pohrozili, že se obrátí na Soudní dvůr EU, pokud EK nezveřejní výsledky auditu do začátku května. Reagovali tak na informace z uzavřeného jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu, podle nichž závěrečné zprávy z auditu připraví dvě příslušná ředitelství EK do 15. května. Bartoš připomenul, že EK prováděla audit v lednu a únoru. Jeho výsledky slíbila podle Bartoše zveřejnit tento měsíc, stejně jako výkladu unijního nařízení o střetu zájmů.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Komunisté se ze zdanění náhrad radují, opozice chystá žalobu

23.04.2019 18:22 Komunisté uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která přehlasovala Senát a schválila zdanění…

Církve zaplatí daně z náhrad. Sněmovna přehlasovala veto Senátu

23.04.2019 17:53 Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek…

Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí…

23.04.2019 17:19 Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama