Poslanci zastaví EET. Novela o dalším zavádění neprojde

Vládní návrh na zavádění elektronické evidence tržeb i do dalších podnikatelských odvětví bude asi čelit návrhům na zamítnutí. Občanští demokraté prosazují úplné zrušení zákona o evidenci tržeb, který už dopadl například na obchody a restaurace. Druhé čtení předlohy ale dnes Sněmovna nedokončila. Pokračovat by mohlo ve středu. Opoziční poslanci avizovali velký počet pozměňovacích návrhů.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Kabinet reagoval předlohou zejména na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění elektronické evidence tržeb zrušil. Novela rozšiřuje evidenci na další obory, která jí dosud nepodléhala, třeba na služby řemeslníků. Části podnikatelů má ale novela usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu.

Mnoho návrhů úprav avizovali občanští demokraté. Chtějí, aby Sněmovna hlasovala ve finále o výjimce pro každou jednotlivou profesi, které se další vlny zavádění evidence tržeb mají týkat. Je jich více než 700. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura tento postup vysvětlil tím, že žádný poslanec se nebude moci později vymlouvat, že nevěděl, že některý konkrétní obor má spadat pod elektronickou evidenci tržeb.

Evidence tržeb je podle poslance ODS Vojtěcha Munzara symbolem nedůvěry k podnikatelům, která byla vytvořena a podněcována vládním hnutím ANO. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil zákon za paskvil, který prolobovali dodavatelé pokladničních systémů.

Pozměňovací návrhy představili například také zástupci Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů. Týkají se mimo jiné zrušení dalších vln zavádění evidence, různých výjimek, třeba na prodej burčáku, ale také změn v dani z přidané hodnoty. Lidovec Marian Jurečka chce zařadit do nižších sazeb například biopotraviny, palivové dřevo nebo výstavbu a opravy bytů.

Vládní norma posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Rozpočtový výbor už dřív podpořil návrh na snížení daně z přidané hodnoty na elektronické knihy a audioknihy z 21 na deset procent.

Poslanci avizovali také například návrhy zvýšení limitu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty na 1,5 milionu i dva miliony korun. Nyní činí jeden milion korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama