Kdo podporuje "zločiny islámu"? Zeman s Trumpem, zkritizoval je známý sociolog

Prezident Trump použil již podruhé právo veta během svého prezidentského mandátu. Týkalo se rezoluce ohledně války v Jemenu. Vetoval rezoluci přijatou kongresem v rukou demokratů s podporou několika republikánů. Postup Trumpa zkritizoval na sociálních sítích sociolog Daniel Prokop a ze zprostředkované podpory islámského zbrojení obvinil také českého prezidenta Zemana.

Přidejte svůj názor

Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).
doporučujeme

Podle podporovatelů rezoluce (War Powers Resolution) by se bez souhlasu kongresu nemělo USA válečně angažovat v Jemenu a podporovat Saudskou Arábii.

Podle CNN byla pro americké kongresmeny důležitým faktorem rozhodování přetrvávající podpora Trumpa saudskému korunnímu princi  Mohammedu bin Salmanovi, který je podle nich zapleten do vraždy saudského novináře Jamala Khashoggiho.

Neobvyklým jevem je, že s demokraty hlasovalo pro rezoluci také několik republikánů, jejímž kandidátem na prezidenta Trump byl, a díky tomu získal návrh převahu i v Senátu USA, kde demokraté většinu nemají.

K politice prezidenta Trumpa vůči fundamentalistické islámské zemi Saudské Arábii se vyjádřil i sociolog Daniel Prokop. "Progresivistům se vyčítá, že ignorují "zločiny islámu". Reálně ale kritizují, co se děje v Bahrajnu, Egyptě, Sanders protlačil přes odpor části GOP ukončení podpory zvěrstev Saudů v Jemenu. A Trump s konz. jestřáby to vetuje a nepotrestali ani Kashoggiho," napsal na Twitteru sociolog a upozornil na rozpor v rétorice a skutcích vůči militantním islámským projevům.

Podobně rozpornou politiku podle sociologa předvedl i český prezident Miloš Zeman. "Jako když Zeman v jeden den vyznamená učitelku zakazující hidžáb a zbrojaře, který vydělává na zbrojení Saudů. Válka proti Islámu má ve skutečnosti smysl, jen když definuje outgroups ve vlastní společnosti a slouží k rozdělování a mobilizaci elektorátu," uvedl na sociální síti Daniel Prokop.

Podle sociologa tak Zeman a Trump prezentují odlišnou politiku, než reálně vykonávají. Medializovaný problém islámu se snaží využít ve svůj prospěch během voleb, ale jejich kroky naopak některé projevy militantního islámu dokonce podporují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volba prvního místopředsedy ODS se komplikuje. Nominaci dostal i Novotný

18.01.2020 16:48 Po neúspěchu dosavadní první místopředsedkyně Alexandry Udženiji ve volbě statutárního zástupce…

Udženija neuspěla. První místopředsedkyní už nebude, vyzyvatele neměla

18.01.2020 15:38 Prvního místopředsedu bude sněm ODS v Praze vybírat ve druhé volbě. Dosavadní statutární zástupkyně…

ODS: Jsme Země, která vítězí. Díky mě bez ODS ve vládě, vypálil Babiš

18.01.2020 13:59 Heslo občanských demokratů Země, která vítězí pochválil dnes na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO)…

Fiala obhájil funkci šéfa ODS. Chce být premiérem

18.01.2020 13:45 Dlouholetý předseda ODS Petr Fiala na dnešním kongresu občanských demokratů v Praze podle očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama