Kdo podporuje "zločiny islámu"? Zeman s Trumpem, zkritizoval je známý sociolog

Prezident Trump použil již podruhé právo veta během svého prezidentského mandátu. Týkalo se rezoluce ohledně války v Jemenu. Vetoval rezoluci přijatou kongresem v rukou demokratů s podporou několika republikánů. Postup Trumpa zkritizoval na sociálních sítích sociolog Daniel Prokop a ze zprostředkované podpory islámského zbrojení obvinil také českého prezidenta Zemana.

Přidejte svůj názor

Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).
doporučujeme

Podle podporovatelů rezoluce (War Powers Resolution) by se bez souhlasu kongresu nemělo USA válečně angažovat v Jemenu a podporovat Saudskou Arábii.

Podle CNN byla pro americké kongresmeny důležitým faktorem rozhodování přetrvávající podpora Trumpa saudskému korunnímu princi  Mohammedu bin Salmanovi, který je podle nich zapleten do vraždy saudského novináře Jamala Khashoggiho.

Neobvyklým jevem je, že s demokraty hlasovalo pro rezoluci také několik republikánů, jejímž kandidátem na prezidenta Trump byl, a díky tomu získal návrh převahu i v Senátu USA, kde demokraté většinu nemají.

K politice prezidenta Trumpa vůči fundamentalistické islámské zemi Saudské Arábii se vyjádřil i sociolog Daniel Prokop. "Progresivistům se vyčítá, že ignorují "zločiny islámu". Reálně ale kritizují, co se děje v Bahrajnu, Egyptě, Sanders protlačil přes odpor části GOP ukončení podpory zvěrstev Saudů v Jemenu. A Trump s konz. jestřáby to vetuje a nepotrestali ani Kashoggiho," napsal na Twitteru sociolog a upozornil na rozpor v rétorice a skutcích vůči militantním islámským projevům.

Podobně rozpornou politiku podle sociologa předvedl i český prezident Miloš Zeman. "Jako když Zeman v jeden den vyznamená učitelku zakazující hidžáb a zbrojaře, který vydělává na zbrojení Saudů. Válka proti Islámu má ve skutečnosti smysl, jen když definuje outgroups ve vlastní společnosti a slouží k rozdělování a mobilizaci elektorátu," uvedl na sociální síti Daniel Prokop.

Podle sociologa tak Zeman a Trump prezentují odlišnou politiku, než reálně vykonávají. Medializovaný problém islámu se snaží využít ve svůj prospěch během voleb, ale jejich kroky naopak některé projevy militantního islámu dokonce podporují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 19:59 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 18:28 Aktualizováno Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Návrat do Evropy. Jiří Dienstbier starší byl pro porevoluční diplomacii…

15.11.2019 17:28 Osobnost prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera byla pro vývoj…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama