Do ČR přijel vietnamský premiér, Babiš vidí potenciál pro těžební či dopravní průmysl

Česko by se mohlo ve Vietnamu prosadit především v těžebním či dopravním průmyslu. V souvislosti se záporným saldem vzájemného obchodu to po dnešním jednání s vietnamským premiérem Nguyen Xuan Phucem v Praze řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Dodal, že jeho podporu má úmysl společnosti Bamboo Airways spustit přímou leteckou linku mezi Prahou a Hanojí i úsilí vietnamské vlády uzavřít dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Babiš po jednání na úřadu vlády připomněl, že se s Xuan Phucem setkali v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Od svého protějšku dostal Babiš pozvánku na návštěvu Vietnamu u příležitosti blížícího se 70. výročí od navázání diplomatických vztahů. Babiš ocenil přínos vietnamské komunity v Česku. Podle Českého statistického úřadu je v ČR zhruba 61.000 Vietnamců. Po Ukrajincích a Slovácích tvoří třetí nejpočetnější menšinu.

Premiéři se podle Babiše shodli na prohlubování ekonomické spolupráce. "Vidíme velký potenciál v oblasti těžebního průmyslu," uvedl Babiš. Další možnosti skýtá doprava, dodal. Podle tuzemských statistik v roce 2017 Česko do Vietnamu vyvezlo zboží za 106 milionů dolarů. Opačným směrem putovalo zboží za 913,9 milionu dolarů, což znamená záporné saldo 807,9 milionu dolarů (18,35 miliardy korun).

Česko podpoří snahu Vietnamu o rychlé podepsání dohody s EU o volném obchodu. "Budu se angažovat a kontaktovat Evropskou komisi, zda by to nešlo ještě před evropskými volbami," uvedl. Xuan Phuc dodal, že dohoda a související dokumenty mají strategický charakter a pomohou českým firmám se vstupem na více než devadesátimilionový vietnamský trh. Země je podle něj připravena vytvářet příznivé podmínky pro firmy, zájem má především o podnikatele v oblasti energetiky, komunikací či veřejné dopravy.

Oba premiéři podporují zavedení leteckého spoje Bamboo Airways Prahy do Hanoje. "Bylo by skvělé, kdyby tato společnost zahájila přímou linku," konstatoval Babiš. Přímé spojení by podle něj pomohlo nejen hospodářská, ale i turistické výměně.

Podle úřadu vlády dnes nejprve jednali mezi čtyřma očima premiéři, následně je doplnily delegace. Hovořili o ekonomické spolupráci, bilaterálních vztazích, obranném průmyslu či spolupráci mezi Evropskou unií a Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Memoranda se svými protějšky při příležitosti jednání podepsali zástupci Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a České geologické služby.

Xuan Phuc do Prahy přiletěl v úterý. Setkal se už mimo jiné s předsedou představenstva Home Credit Group Jiřím Šmejcem či zástupci Česko-vietnamské společnosti. Po jednání s Babišem má dnes na programu mimo jiné setkání s prezidentem Milošem Zemanem, šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a návštěvu česko-vietnamského podnikatelského a investičního fóra.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Komunisté se ze zdanění náhrad radují, opozice chystá žalobu

23.04.2019 18:22 Komunisté uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která přehlasovala Senát a schválila zdanění…

Církve zaplatí daně z náhrad. Sněmovna přehlasovala veto Senátu

23.04.2019 17:53 Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek…

Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí…

23.04.2019 17:19 Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama