Do ČR přijel vietnamský premiér, Babiš vidí potenciál pro těžební či dopravní průmysl

Česko by se mohlo ve Vietnamu prosadit především v těžebním či dopravním průmyslu. V souvislosti se záporným saldem vzájemného obchodu to po dnešním jednání s vietnamským premiérem Nguyen Xuan Phucem v Praze řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Dodal, že jeho podporu má úmysl společnosti Bamboo Airways spustit přímou leteckou linku mezi Prahou a Hanojí i úsilí vietnamské vlády uzavřít dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.

Andrej Babiš (ANO)

Babiš po jednání na úřadu vlády připomněl, že se s Xuan Phucem setkali v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Od svého protějšku dostal Babiš pozvánku na návštěvu Vietnamu u příležitosti blížícího se 70. výročí od navázání diplomatických vztahů. Babiš ocenil přínos vietnamské komunity v Česku. Podle Českého statistického úřadu je v ČR zhruba 61.000 Vietnamců. Po Ukrajincích a Slovácích tvoří třetí nejpočetnější menšinu.

Premiéři se podle Babiše shodli na prohlubování ekonomické spolupráce. "Vidíme velký potenciál v oblasti těžebního průmyslu," uvedl Babiš. Další možnosti skýtá doprava, dodal. Podle tuzemských statistik v roce 2017 Česko do Vietnamu vyvezlo zboží za 106 milionů dolarů. Opačným směrem putovalo zboží za 913,9 milionu dolarů, což znamená záporné saldo 807,9 milionu dolarů (18,35 miliardy korun).

Česko podpoří snahu Vietnamu o rychlé podepsání dohody s EU o volném obchodu. "Budu se angažovat a kontaktovat Evropskou komisi, zda by to nešlo ještě před evropskými volbami," uvedl. Xuan Phuc dodal, že dohoda a související dokumenty mají strategický charakter a pomohou českým firmám se vstupem na více než devadesátimilionový vietnamský trh. Země je podle něj připravena vytvářet příznivé podmínky pro firmy, zájem má především o podnikatele v oblasti energetiky, komunikací či veřejné dopravy.

Oba premiéři podporují zavedení leteckého spoje Bamboo Airways Prahy do Hanoje. "Bylo by skvělé, kdyby tato společnost zahájila přímou linku," konstatoval Babiš. Přímé spojení by podle něj pomohlo nejen hospodářská, ale i turistické výměně.

Podle úřadu vlády dnes nejprve jednali mezi čtyřma očima premiéři, následně je doplnily delegace. Hovořili o ekonomické spolupráci, bilaterálních vztazích, obranném průmyslu či spolupráci mezi Evropskou unií a Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Memoranda se svými protějšky při příležitosti jednání podepsali zástupci Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a České geologické služby.

Xuan Phuc do Prahy přiletěl v úterý. Setkal se už mimo jiné s předsedou představenstva Home Credit Group Jiřím Šmejcem či zástupci Česko-vietnamské společnosti. Po jednání s Babišem má dnes na programu mimo jiné setkání s prezidentem Milošem Zemanem, šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a návštěvu česko-vietnamského podnikatelského a investičního fóra.

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje