Exprezident Klaus na téma eurovolby: Takhle zní jeho předpověď

I kritikům Evropské unie, ke kterým se řadí i exprezident Václav Klaus, stojí za řeč nadcházející eurovolby. Klaus se domnívá, že i po květnovém hlasování zůstane v Bruselu vše při starém. V rozhovoru pro italský deník Il Messaggero však promluvil i o globálním oteplování nebo islámu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

Exprezident Václav Klaus dal před několika dny rozhovor římskému deníku Il Messaggero. Mimo jiné v něm předpovídá, jak podle něj dopadnou květnové volby do Evropského parlamentu. Bývalý politik uvedl, že není takovým optimistou jako mnozí další kritici Evropské unie.

„Očekávám, že strany kritické k EU budou mít lepší výsledky než posledně, nicméně naivisté budou nadále silnější,“ předpovídá někdejší hlava státu. Klaus dodal, že tím pádem neočekává žádný zásadní průlom. „Ani nová konstelace uvnitř Evropského parlamentu nemůže udělat zásadní změnu,“ myslí si.

Předmětem rozhovoru však nebyla pouze Evropská unie. Jelikož Klause zpovídali italští novináři, přišla řeč třeba na tamního vicepremiéra Mattea Salviniho. Exprezident řekl, že jej nepovažuje za pravicového populistu, naopak jej má za člověka, který všemožně brání Itálii. „Bohužel jsem zatím neměl možnost se s panem Salvinim setkat,“ lituje někdejší premiér.

img-responsive

Matteo Salvini (Liga severu) | foto: Instagram

Klaus hovořil také o respektu k Rusku. Češi jsou podle něj na Rusko velice hákliví, možná až přecitlivělí. „Nicméně si všímáme důležitých změn, které se v Rusku staly po pádu komunismu. Měli bychom je uznávat a respektovat. Nejsou sice dostačující, ale zároveň nejsou nezanedbatelné,“ vyjádřil se pro Il Messaggero.

Na přetřes přišlo i Klausovo oblíbené téma globálního oteplování. „Boj s klimatem je jedna z největších chyb a tragédií našeho věku,“ nechal se slyšet a připomněl, že i v Itálii vyšla jeho kniha Modrá, nikoli zelená planeta.

Na závěr se bývalý prezident rozpovídal o islámu. „Islám je náboženství, které má být respektováno, islamismus je hrozba,“ konstatuje Klaus s tím, že zásadně nesouhlasí s multikulturalismem, který označil za „levicovou ideologii postmoderní éry“.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Až vyhraju válku s Ruskem, pověsím Lavrova. Novotný dal další rozhovor…

16.12.2019 11:36 Starosta Řeporyjí Pavel Novotný poskytl další rozhovor ruské televizi. Oproti tomu předchozímu se…

Babišův investiční plán? Hamáček má výhrady, v koalici doutná spor

16.12.2019 11:14 Koaliční sociální demokraté vítají vznik národního investičního plánu, který chce dnes prezentovat…

Expremiér Nečas byl obviněn z křivé výpovědi, hrozí mu vězení

16.12.2019 10:41 Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského…

Rošády ve vedení Karlovarského kraje. Žokej Josef Váňa byl zvolen radním

16.12.2019 10:16 Žokej Josef Váňa (ANO) byl dnes zvolen radním Karlovarského kraje. U své volby ale nebyl, protože…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama