Petříček telefonoval do Venezuely, Guaidóovi slíbil humanitární pomoc

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý v telefonátu s šéfem venezuelské opozice Juanem Guaidóem slíbil, že Česko poskytne Venezuele humanitární pomoc. Kritizoval také přítomnost ruských vojáků ve Venezuele, kteří jsou v zemi se souhlasem autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Telefonoval jsem s prozatímním venezuelským prezidentem Guaidóem, abych ho podpořil Potvrdil jsem naše rozhodnutí poskytnout humanitární pomoc a odsuzuji nelegální kroky Madurovy administrativy. Doufám, že ruští vojenští poradci budou staženi a že se uskuteční svobodné volby," napsal Petříček.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček na dotaz ČTK uvedl, že česká humanitární pomoc Venezuele bude ve výši 10 milionů korun. Polovina této částky je určena venezuelským uprchlíkům v sousedních zemích, jako je Peru či Kolumbie. Pět milionů korun má směřovat přímo do Venezuely, a to tak, aby nemohla být zneužita Madurovým režimem. "O konkrétní formě pomoci ani o způsobu jejího poskytnutí doposud nebylo rozhodnuto právě s ohledem na současnou situaci ve Venezuele a postoj Madurova režimu, který humanitární pomoc doposud odmítá vpustit do země," doplnil Bucháček.

Venezuela se potýká s vážným nedostatkem potravin, léků i zdravotnického vybavení. Veřejné nemocnice často nemohou léčit, protože chybějí antibiotika, obvazy či dýchací přístroje.

Maduro od února odmítá vpustit do země pomoc iniciovanou Spojenými státy a okolními latinskoamerickými zeměmi na žádost venezuelské opozice.

Jeho režim se ale minulý týden dohodl s Mezinárodním výborem Červeného kříže, že budou spolupracovat s agenturami OSN, aby se do země dostala humanitární pomoc. První dodávka pomoci obsahující hlavně léky dorazila do Caracasu v úterý.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasným prezidentem a jako hlavu státu jej uznalo přes 50 zemí. Jsou mezi nimi Spojené státy, část zemí Latinské Ameriky a také značná část evropských zemí včetně Česka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama