Petříček telefonoval do Venezuely, Guaidóovi slíbil humanitární pomoc

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý v telefonátu s šéfem venezuelské opozice Juanem Guaidóem slíbil, že Česko poskytne Venezuele humanitární pomoc. Kritizoval také přítomnost ruských vojáků ve Venezuele, kteří jsou v zemi se souhlasem autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Telefonoval jsem s prozatímním venezuelským prezidentem Guaidóem, abych ho podpořil Potvrdil jsem naše rozhodnutí poskytnout humanitární pomoc a odsuzuji nelegální kroky Madurovy administrativy. Doufám, že ruští vojenští poradci budou staženi a že se uskuteční svobodné volby," napsal Petříček.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček na dotaz ČTK uvedl, že česká humanitární pomoc Venezuele bude ve výši 10 milionů korun. Polovina této částky je určena venezuelským uprchlíkům v sousedních zemích, jako je Peru či Kolumbie. Pět milionů korun má směřovat přímo do Venezuely, a to tak, aby nemohla být zneužita Madurovým režimem. "O konkrétní formě pomoci ani o způsobu jejího poskytnutí doposud nebylo rozhodnuto právě s ohledem na současnou situaci ve Venezuele a postoj Madurova režimu, který humanitární pomoc doposud odmítá vpustit do země," doplnil Bucháček.

Venezuela se potýká s vážným nedostatkem potravin, léků i zdravotnického vybavení. Veřejné nemocnice často nemohou léčit, protože chybějí antibiotika, obvazy či dýchací přístroje.

Maduro od února odmítá vpustit do země pomoc iniciovanou Spojenými státy a okolními latinskoamerickými zeměmi na žádost venezuelské opozice.

Jeho režim se ale minulý týden dohodl s Mezinárodním výborem Červeného kříže, že budou spolupracovat s agenturami OSN, aby se do země dostala humanitární pomoc. První dodávka pomoci obsahující hlavně léky dorazila do Caracasu v úterý.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasným prezidentem a jako hlavu státu jej uznalo přes 50 zemí. Jsou mezi nimi Spojené státy, část zemí Latinské Ameriky a také značná část evropských zemí včetně Česka.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ví, že není hotovo. O rozpočet se bude bojovat ve Sněmovně

16.09.2019 18:25 Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš očekává bitvu o rozpočet ve Sněmovně. Chtěl by přesvědčit…

Wagnerová vystoupila v ČT. Vyzvala lidi, aby vyšli do ulic

16.09.2019 17:47 Aktualizováno Okolnostmi zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se zabýval nedělní pořad ČT Otázky…

Opozice cupuje "levicový" státní rozpočet. Je prý nehospodárný a…

16.09.2019 17:15 Opozice kritizuje návrh rozpočtu, který dnes schválila menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD, jako…

Valorizace důchodů o 900 korun? Seniorům stejně v kapse moc nezůstane,…

16.09.2019 17:11 Aktualizováno Důchodci od roku 2020 dostanou k důchodu průměrně 900 korun navíc. Tím by ale zvyšování důchodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama