Petříček telefonoval do Venezuely, Guaidóovi slíbil humanitární pomoc

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý v telefonátu s šéfem venezuelské opozice Juanem Guaidóem slíbil, že Česko poskytne Venezuele humanitární pomoc. Kritizoval také přítomnost ruských vojáků ve Venezuele, kteří jsou v zemi se souhlasem autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Telefonoval jsem s prozatímním venezuelským prezidentem Guaidóem, abych ho podpořil Potvrdil jsem naše rozhodnutí poskytnout humanitární pomoc a odsuzuji nelegální kroky Madurovy administrativy. Doufám, že ruští vojenští poradci budou staženi a že se uskuteční svobodné volby," napsal Petříček.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček na dotaz ČTK uvedl, že česká humanitární pomoc Venezuele bude ve výši 10 milionů korun. Polovina této částky je určena venezuelským uprchlíkům v sousedních zemích, jako je Peru či Kolumbie. Pět milionů korun má směřovat přímo do Venezuely, a to tak, aby nemohla být zneužita Madurovým režimem. "O konkrétní formě pomoci ani o způsobu jejího poskytnutí doposud nebylo rozhodnuto právě s ohledem na současnou situaci ve Venezuele a postoj Madurova režimu, který humanitární pomoc doposud odmítá vpustit do země," doplnil Bucháček.

Venezuela se potýká s vážným nedostatkem potravin, léků i zdravotnického vybavení. Veřejné nemocnice často nemohou léčit, protože chybějí antibiotika, obvazy či dýchací přístroje.

Maduro od února odmítá vpustit do země pomoc iniciovanou Spojenými státy a okolními latinskoamerickými zeměmi na žádost venezuelské opozice.

Jeho režim se ale minulý týden dohodl s Mezinárodním výborem Červeného kříže, že budou spolupracovat s agenturami OSN, aby se do země dostala humanitární pomoc. První dodávka pomoci obsahující hlavně léky dorazila do Caracasu v úterý.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasným prezidentem a jako hlavu státu jej uznalo přes 50 zemí. Jsou mezi nimi Spojené státy, část zemí Latinské Ameriky a také značná část evropských zemí včetně Česka.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Komunisté se ze zdanění náhrad radují, opozice chystá žalobu

23.04.2019 18:22 Komunisté uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která přehlasovala Senát a schválila zdanění…

Církve zaplatí daně z náhrad. Sněmovna přehlasovala veto Senátu

23.04.2019 17:53 Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek…

Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí…

23.04.2019 17:19 Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama