Dcera zavražděného Němcova přijela do Česka. Jednala s Petříčkem o Rusku

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dnes setkal se zakladatelkou Nadace Borise Němcova Žannou Němcovovou. Ministr na schůzce vyjádřil podporu všem, kdo usilují o dodržování lidských práv a občanských svobod v Rusku, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. S Němcovovou se dnes v Praze setkal také předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Setkal jsem se dnes s výjimečnou a statečnou ženou, zakladatelkou Nadace Borise Němcova, Žannou Němcovovou. Diskutovali jsme o společných projektech v Praze i Bruselu a také o stavu lidských práv a svobod v Rusku, o tom, jak je důležité se nevzdávat," komentoval Petříček schůzku na twitteru.

Ministr s dcerou zavražděného ruského politika Němcova mluvil i o činnosti Akademického centra Borise Němcova, které funguje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a u jehož založení nadace stála. Němcovová v této souvislosti zmínila přípravu letní školy pro novináře a aktivisty z Ruska. Debatovali také o aktuální politické situaci v Rusku a o ruské zahraniční politice.

S Němcovovou se setkal i Fiala. "Mluvili jsme o lidských právech, současném Rusku, jeho budoucnosti, o projektech Nadace Borise Němcova," napsal k setkání na twitteru.

Němcov patřil k předním kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. V únoru 2015 byl zastřelen, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi a čtyři Dadajevovy komplice k trestům v rozmezí 11 až 19 let. Podle pozdějšího vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale nepodařilo najít skutečné organizátory a objednatele vraždy.

Němcovová několik měsíců po vraždě svého otce emigrovala do Německa kvůli obavám o vlastní bezpečí. V Německu pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama