Klaus ml. byl odvolán ze školského výboru. Choval se jako rozmazlené dítě, řekl Fiala

Sněmovna dnes odvolala na návrh ODS nezařazeného poslance Václava Klause mladšího ze školského výboru, který vedl. Klause nahradil nový nominant občanských demokratů Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu. Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Přidejte svůj názor 173 komentářů

Václav Klaus ml.
doporučujeme

Poslanci na návrh klubů provedli i další změny ve výborech a ve stálých komisích. Hnutí SPD z nich nechalo odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z SPD v polovině března. Ve výborech a komisích je zastoupí podle dnešního verdiktu členové dolní komory za SPD.

Sérii hlasování předcházela poměrně dlouhá debata, točila se kolem Klause mladšího. Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková v ní oznámila, že pro jeho odvolání hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti. Klaus podotkl, že nemá logiku, pokud odejde ze školského výboru třeba do výboru pro životní prostředí. "Už nikdy nehovořte o odbornosti, ale o politických dohodách a korytech, o handlech," vzkázal občanským demokratům.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl Klausovi, že již jsou političtí soupeři a místa ve výborech se rozdělují na základě zákona podle výsledku voleb. Klaus získal místo předsedy školského výboru díky politickým dohodám, zdůraznil. Pro odvolání Klause mladšího z výboru nakonec hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců.

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele školského výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Vedení ODS vyloučilo Klause ze strany v polovině března, protože podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Klaus nyní zakládá novou politickou stranu. Po hlasování novinářům řekl, že nyní k tomu bude mít alespoň víc prostoru. "Budu mít o třetinu více času, věnuji to asi víte čemu," konstatoval. Pracovat chce především na tom, aby měl po příštích volbách silnější pozici, než má tentokrát. "Hlásí se mi spousta skvělých lidí z krajů, ředitelů škol a tak dále, z toho jsem nadšený," uvedl. Dodal, že jde na oběd a vyklízet kancelář.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že krok jeho strany byl logický. "Václav Klaus se rozešel s ODS, ODS s Václavem Klausem, musel být naplněn zákon, museli jsme postupovat touto cestou," uvedl. Klausův projev z pléna byl podle Fialy plný osobních útoků, reagovat na něj proto nechtěl. "Choval se jako takové rozmazlené dítě, kterému berou hračku," dodal.

Rozhodnutí Majerové Zahradníkové si Fiala nedokáže vysvětlit. "Snad jen tím, že paní poslankyně může být do Václava Klause zamilovaná nebo něco takového, racionální důvod nevidím," žertoval. Klub jinak hlasoval jednotně, zdůraznil.

Sněmovna schválila také návrh ČSSD, který souvisí s odchodem bývalého ministra vnitra Milana Chovance ze Sněmovny, za kterého nastoupil Václav Votava. Votava zamířil do rozpočtového výboru za Jaroslava Foldynu, který je nově členem bezpečnostního výboru místo Chovance.

Loading...
Vstupte do diskuze (173)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 19:59 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 18:28 Aktualizováno Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Návrat do Evropy. Jiří Dienstbier starší byl pro porevoluční diplomacii…

15.11.2019 17:28 Osobnost prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera byla pro vývoj…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama