Solidarita s Notre-Dame: Rozezní se svatovítské zvony, poslanci poslali dopis do Francie

Zhruba polovina z 200 poslanců dnes v kuloárech Sněmovny podepsala dopis předsedovi francouzského Národního shromáždění Richardu Ferrandovi. Poslanci v něm vyjádřili solidaritu a soucit s Francouzi po požáru katedrály Notre-Dame, který vypukl v pondělí večer a v úterý dopoledne se jej podařilo uhasit. Shořela střecha, zřítila se část klenby a vysoká věž, nicméně většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

Katedrála sv. Víta

"My, níže podepsaní poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vyjadřujeme solidaritu a soucit s občany Francie, kteří v důsledku ničivého požáru pařížské katedrály Notre-Dame prožívají těžké chvíle. Škody na jedinečném kulturním dědictví představují ztrátu nejen pro Francii, ale i pro nás a pro celou Evropu," stojí v dopise.

"Vyjádřením naší solidarity chceme dát odvahu francouzskému lidu k obnově katedrály, ale i vyjádřit připravenost ke konkrétní pomoci z České republiky," píše se dále.

Prezident Miloš Zeman napsal svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, že Pražský hrad je připraven prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů pomoci Paříži s obnovou katedrály. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý sdělil, že česká vláda je připravena pomoci i finančně, čeká ale na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky.

Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) může ČR pro obnovu chrámu nabídnout pomoc odborníků, jeho úřad pracuje na uspořádání veřejné sbírky. Pomoci s obnovou Notre-Dame by mohli například čeští restaurátoři nebo odborníci z Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně, kteří mají zkušenosti s opravami vyhořelého slovenského hradu Krásná Horka.

Zvony pražské katedrály svatého Víta se dnes večer na deset minut mimořádně rozezní. Svatovítští zvoníci tak chtějí dát najevo smutek nad ničivým požárem pařížské katedrály Notre-Dame a vyjádřit solidaritu s neštěstím sesterského chrámu, sdělil ČTK hlavní zvoník svatovítské katedrály Tomáš Stařecký. Mimořádné zvonění začne v 18:50. Stane se tak přesně 48 hodin po vzniku ničivého požáru katedrály Notre-Dame. Ze stejného důvodu se dnes rozezní zvony na dalších evropských kostelech.

zdroj: YouTube

"Zvony katedrály svatého Víta se v symbolickém souzvuku se zvony katedrál nejen z celé Francie, ale i dalších zemí snad ještě nikdy nerozezněly tak tklivým hlasem, jako tomu bude dnes vpodvečer," uvedl Stařecký. Dodal, že zvonit se bude třemi velkými zvony - Dominikem, Janem Křtitelem a Václavem, které doprovodí zvon Josef.

Svatovítské zvony se rozeznívají jen mimořádně při významných příležitostech. Zazněly například při úmrtí prezidenta Václava Havla nebo papeže Jana Pavla II. Zvonily také na počest českých vojáků padlých na zahraničních misích nebo při zvolení nového papeže.

Požár v katedrále Notre-Dame vypukl v pondělí, předpokládá se, že šlo o nehodu. Oheň se podařilo zcela uhasit v úterý. Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř kompletně jsou zničeny dřevěné krovy kostela.

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje