Kdo může za rozkol uvnitř ODS? Jediného viníka najít nejde

KOMENTÁŘ – Je jediným viníkem pokračujícího rozkolu uvnitř opoziční ODS Václav Klaus mladší? Často to tak vypadá a mnozí by si dozajista přáli, aby to tak vnímala většina lidí. Včerejší odchod Zuzany Majerové Zahradníkové z poslaneckého klubu strany však ukázal, že jeden univerzální viník rozhodně neexistuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto.
doporučujeme

Rozkol uvnitř ODS pokračuje. Po Václavu Klausovi mladším včera opustila poslanecký klub strany i Zuzana Majerová Zahradníková. A zatímco u syna bývalého prezidenta platilo, že ODS došla trpělivost s ním, u poslankyně Majerové Zahradníkové je to naopak. Pro jednání svých stranických kolegů už nemá pochopení ona.

Pomyslnou poslední kapkou, po které přetekl pohár trpělivosti, bylo včerejší odvolání Klause ze sněmovního školského výboru. „Nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělávání považuji za zradu voličů a nemohu se na tom dále podílet,“ nechala se včera slyšet za řečnickým pultíkem. Vnitrostranický spor však může být dlouhodobějšího charakteru.

Trvá minimálně od chvíle, kdy ODS Klause vyloučila. Majerová Zahradníková se tehdy k celé věci vyjádřila na Facebooku. Uznala, že Klaus řadu lidí štve, mnohdy už jen tím, že je Klaus. „Mě ale zajímá něco jiného: jsou jeho hodnoty v souladu s hodnotami, na kterých ODS vznikla? Hájí svobodu, trh, hájí suverenitu naší země? Není co řešit,“ napsala tehdy.

Není sebemenších pochyb, že za jejím odchodem z klubu stojí spor strany s Klausem, jehož Majerová Zahradníková všude možně obhajovala. ODS ji však mohla naštvat i anulováním výsledků regionálního sněmu v Olomouckém kraji. Poslankyně je totiž místopředsedkyní tamního oblastního sdružení.

Místopředseda ODS Martin Kupka to tehdy zdůvodnil tím, že došlo k procedurálnímu pochybení, tím pádem jsou všechna rozhodnutí a volby neplatné. Předseda regionálního sdružení Michal Zacha to potvrdil, prakticky všude se však spekulovalo o jiném důvodu.

Do regionální rady si totiž olomoučtí občanští demokraté zvolili někdejšího místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera, což stranickému vedení nebylo moc po chuti. Petr Fiala v rozhovoru pro Český rozhlas jasně konstatoval, že zvolení Langera považuje za „chybu olomouckých kolegů“. Zbyněk Stanjura pak dodal, že doufá, že kolegové budou názor pana předsedy reflektovat.

Otázku, zdali jí to ovlivnilo při rozhodování, může zodpovědět jen sama Majerová Zahradníková. Je však evidentní, že doporučení předsedy Petra Fialy a dalších „nadřízených“ pro ní nejsou úplně svatá. Kdoví, zdali nakonec Majerová Zahradníková neskončí v nově vznikající straně Václava Klause mladšího.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro pravici je transparentnost sprosté slovo, Ferjenčík odhalil směřování…

20.06.2019 11:12 Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík vysvětlil, proč se jeho strana zdráhá spojit ve volbách s…

Čaputová přijela do Česka, na Hradě ji uvítal Zeman

20.06.2019 11:00 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu Česka. Zahájila ji na…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 10:57 V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Všechny zkritizoval, sápal se po pivu. Zeman slavil Klausovy narozeniny

20.06.2019 10:48 Exprezident Václav Klaus uspořádal ve středu tradiční oslavu narozenin. Pogratulovat mu k 78. rokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama