Kdo může za rozkol uvnitř ODS? Jediného viníka najít nejde

KOMENTÁŘ – Je jediným viníkem pokračujícího rozkolu uvnitř opoziční ODS Václav Klaus mladší? Často to tak vypadá a mnozí by si dozajista přáli, aby to tak vnímala většina lidí. Včerejší odchod Zuzany Majerové Zahradníkové z poslaneckého klubu strany však ukázal, že jeden univerzální viník rozhodně neexistuje.

Ilustrační foto.

Rozkol uvnitř ODS pokračuje. Po Václavu Klausovi mladším včera opustila poslanecký klub strany i Zuzana Majerová Zahradníková. A zatímco u syna bývalého prezidenta platilo, že ODS došla trpělivost s ním, u poslankyně Majerové Zahradníkové je to naopak. Pro jednání svých stranických kolegů už nemá pochopení ona.

Pomyslnou poslední kapkou, po které přetekl pohár trpělivosti, bylo včerejší odvolání Klause ze sněmovního školského výboru. „Nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělávání považuji za zradu voličů a nemohu se na tom dále podílet,“ nechala se včera slyšet za řečnickým pultíkem. Vnitrostranický spor však může být dlouhodobějšího charakteru.

Trvá minimálně od chvíle, kdy ODS Klause vyloučila. Majerová Zahradníková se tehdy k celé věci vyjádřila na Facebooku. Uznala, že Klaus řadu lidí štve, mnohdy už jen tím, že je Klaus. „Mě ale zajímá něco jiného: jsou jeho hodnoty v souladu s hodnotami, na kterých ODS vznikla? Hájí svobodu, trh, hájí suverenitu naší země? Není co řešit,“ napsala tehdy.

Není sebemenších pochyb, že za jejím odchodem z klubu stojí spor strany s Klausem, jehož Majerová Zahradníková všude možně obhajovala. ODS ji však mohla naštvat i anulováním výsledků regionálního sněmu v Olomouckém kraji. Poslankyně je totiž místopředsedkyní tamního oblastního sdružení.

Místopředseda ODS Martin Kupka to tehdy zdůvodnil tím, že došlo k procedurálnímu pochybení, tím pádem jsou všechna rozhodnutí a volby neplatné. Předseda regionálního sdružení Michal Zacha to potvrdil, prakticky všude se však spekulovalo o jiném důvodu.

Do regionální rady si totiž olomoučtí občanští demokraté zvolili někdejšího místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera, což stranickému vedení nebylo moc po chuti. Petr Fiala v rozhovoru pro Český rozhlas jasně konstatoval, že zvolení Langera považuje za „chybu olomouckých kolegů“. Zbyněk Stanjura pak dodal, že doufá, že kolegové budou názor pana předsedy reflektovat.

Otázku, zdali jí to ovlivnilo při rozhodování, může zodpovědět jen sama Majerová Zahradníková. Je však evidentní, že doporučení předsedy Petra Fialy a dalších „nadřízených“ pro ní nejsou úplně svatá. Kdoví, zdali nakonec Majerová Zahradníková neskončí v nově vznikající straně Václava Klause mladšího.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje