Podivné odvolání Fajta? Odborníky rozzlobil postup ministerstva

Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK kritizují formu, jakou dnes ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta. Ministr podle nich své kroky dostatečně nezdůvodnil, problém s bezpečnostní agenturou v galerii podle Jana Skřivánka ze serveru Artplus.cz způsobilo spíše dřívější vedení ministerstva výběrem neadekvátní firmy. Ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová řekla, že také Staňkovy argumenty k nízké návštěvnosti galerie nejsou zcela pravdivé. Odboráři z NGP v tiskové zprávě uvedli, že pokud změna povede k personální stabilizaci, vítají ji.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ministerstva
doporučujeme

"K personální situaci za generálního ředitele Jiřího Fajta se odborová organizace vždy vyjadřovala kriticky. Pokud bude mít řízením pověřený generální ředitel zájem, jsme připraveni s ním ihned začít spolupracovat a sdělit mu naše názory na současný stav instituce," uvedl předseda odborové organizace v NGP Pavel Piekar.

"Bavit se o tom, zda Fajt byl dobrý, či špatný ředitel, považuje Skřivánek ve srovnání s formou, jakou byl odvolán, za bezpředmětné. Tohle nás poškozuje víc, než cokoli jiného. A že ministr kultury za sociální demokracii řekne, že ministerstvo muselo ke konci roku navýšit rozpočet NG o 15 milionů proti dohodnuté částce? Vždyť je to deset metrů dálnice, ani to ne," uvedl Skřivánek. "Za Fajta se obraz galerie do zahraniční trochu normalizoval, ale tohle mu nepomůže," míní.

"Způsob odvolání Jiřího Fajta z pozice ředitele Národní galerie Praha považuji za velice problematický. Z umělecké scény i ode mě osobně zaznívaly v minulosti kritické hlasy vůči programové konzistenci nebo personálně-organizačním otázkám v NG pod Fajtovým vedením, což považuji za zdravou veřejnou diskusi. Nicméně autoritativní odvolání ředitele ze strany ministra není adekvátním řešením takové situace a opírá se navíc o diskutabilní data," uvedla Kottová.

"Národní galerie je dlouhodobě podfinancovaná, na což také Jiří Fajt ve své funkci správně upozorňoval. Ministerstvo kultury by mělo být odpovědné za adekvátní financování nejdůležitější instituce reprezentující výtvarné umění. Také argumenty směrem k nízké návštěvnosti nejsou zcela pravdivé. Jestli se Jiřímu Fajtovi něco skutečně podařilo, bylo to otevření Národní galerie širšímu spektru diváků i místní umělecké scéně, která tuto instituci řadu let takřka ignorovala," uvedla ředitelka.

Pokud si Fajt vyplácel neadekvátní honoráře mimo oficiální kanály, je to podle ní nepřípustné a trestné řešení. "I to ale očividně reaguje na celkovou finanční situaci, která se, předpokládám, týká také výše platu ředitele, jež jistě není srovnatelná s obdobnými pozicemi jinde v Evropě," upozornila.

Urychlený krok ministerstva kultury podle ní navíc nenabízí odpověď na řešení vzniklé situace. "Ta se jeví jako politicky motivovaná, skutečné příčiny i záměry nejsou jasné. Bohužel připomíná obdobné situace v Polsku nebo Maďarsku, které zpochybňují demokratické nástroje i politickou nezávislost kulturní oblasti," uvedla Kottová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ano, vytrollíme Bureše. Piráti ukryli do volebního listu ostrý vzkaz pro…

26.05.2019 09:36 Piráti opětovně prokázali, že se jedná o poměrně svéráznou stranu. Ve své volebním hlasovacím…

Eurovolby končí. Co bude s EU?

26.05.2019 05:15 Letošní volby do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí, když k urnám zamíří miliony voličů ve 21…

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

25.05.2019 21:23 Aktualizováno Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama