Podivné odvolání Fajta? Odborníky rozzlobil postup ministerstva

Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK kritizují formu, jakou dnes ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta. Ministr podle nich své kroky dostatečně nezdůvodnil, problém s bezpečnostní agenturou v galerii podle Jana Skřivánka ze serveru Artplus.cz způsobilo spíše dřívější vedení ministerstva výběrem neadekvátní firmy. Ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová řekla, že také Staňkovy argumenty k nízké návštěvnosti galerie nejsou zcela pravdivé. Odboráři z NGP v tiskové zprávě uvedli, že pokud změna povede k personální stabilizaci, vítají ji.

ministerstva

"K personální situaci za generálního ředitele Jiřího Fajta se odborová organizace vždy vyjadřovala kriticky. Pokud bude mít řízením pověřený generální ředitel zájem, jsme připraveni s ním ihned začít spolupracovat a sdělit mu naše názory na současný stav instituce," uvedl předseda odborové organizace v NGP Pavel Piekar.

"Bavit se o tom, zda Fajt byl dobrý, či špatný ředitel, považuje Skřivánek ve srovnání s formou, jakou byl odvolán, za bezpředmětné. Tohle nás poškozuje víc, než cokoli jiného. A že ministr kultury za sociální demokracii řekne, že ministerstvo muselo ke konci roku navýšit rozpočet NG o 15 milionů proti dohodnuté částce? Vždyť je to deset metrů dálnice, ani to ne," uvedl Skřivánek. "Za Fajta se obraz galerie do zahraniční trochu normalizoval, ale tohle mu nepomůže," míní.

"Způsob odvolání Jiřího Fajta z pozice ředitele Národní galerie Praha považuji za velice problematický. Z umělecké scény i ode mě osobně zaznívaly v minulosti kritické hlasy vůči programové konzistenci nebo personálně-organizačním otázkám v NG pod Fajtovým vedením, což považuji za zdravou veřejnou diskusi. Nicméně autoritativní odvolání ředitele ze strany ministra není adekvátním řešením takové situace a opírá se navíc o diskutabilní data," uvedla Kottová.

"Národní galerie je dlouhodobě podfinancovaná, na což také Jiří Fajt ve své funkci správně upozorňoval. Ministerstvo kultury by mělo být odpovědné za adekvátní financování nejdůležitější instituce reprezentující výtvarné umění. Také argumenty směrem k nízké návštěvnosti nejsou zcela pravdivé. Jestli se Jiřímu Fajtovi něco skutečně podařilo, bylo to otevření Národní galerie širšímu spektru diváků i místní umělecké scéně, která tuto instituci řadu let takřka ignorovala," uvedla ředitelka.

Pokud si Fajt vyplácel neadekvátní honoráře mimo oficiální kanály, je to podle ní nepřípustné a trestné řešení. "I to ale očividně reaguje na celkovou finanční situaci, která se, předpokládám, týká také výše platu ředitele, jež jistě není srovnatelná s obdobnými pozicemi jinde v Evropě," upozornila.

Urychlený krok ministerstva kultury podle ní navíc nenabízí odpověď na řešení vzniklé situace. "Ta se jeví jako politicky motivovaná, skutečné příčiny i záměry nejsou jasné. Bohužel připomíná obdobné situace v Polsku nebo Maďarsku, které zpochybňují demokratické nástroje i politickou nezávislost kulturní oblasti," uvedla Kottová.

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Související:

Právě se děje