Čistky mezi žalobci? Hysterie, nic takového nechystám, dušuje se Benešová

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a na vytváření kvalitní legislativy. Řekla to dnes ČTK. S odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, o kterém spekulovali někteří zástupci opozice, nepočítá. Benešová nahradí ve funkci Jana Kněžínka (za ANO), který se rozhodl k 30. dubnu rezignovat.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Marie Benešová
doporučujeme

"Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná," řekla ČTK nynější poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Mnohem důležitější je podle ní zlepšit boj s korupcí, protože nás velmi kritizuje protikorupční skupina Rady Evropy, která řeší možné úplatky v politice a justici.

Česku se podle ní za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení. "Takže nám tady něco neladí, to se bude muset samozřejmě napravit," prohlásila. Bude prý také požadovat kvalitní práci legislativní rady vlády - tedy dobře propracované zákony.

Benešovou do funkce nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. "O funkci jsem vůbec neuvažovala. Funkce přicházejí, když je nečekáte, ne když je chcete," uvedla budoucí ministryně.

Již prý byla připravena na to, že zbytek života stráví v advokacii. Připustila, že s premiérem nějakou dobu vyjednávala, ale nechtěla zabíhat do podrobností. "Jsem sama spíš překvapena, že to takto dopadlo. Nabízela jsem jiné postavy," dodala.

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s dotační kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby jeho výměnu lépe vysvětlili. Státní zástupci označili odchod ministra za překvapivý.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko decimuje Kurdy. Čeští politici chtějí přitvrdit vůči Erdoganovi,…

18.10.2019 13:14 Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy,…

Schvalování daňového balíčku se zadrhlo, bude mimořádné jednání Sněmovny

18.10.2019 11:58 Mimořádná schůze Sněmovny ke schvalování vládního daňového balíčku i zvýšení rodičovského příspěvku…

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 08:47 Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Politici grilovali Českou televizi. Ta zareagovala

17.10.2019 20:24 Poslanci dnes večer pokračovali v debatě o starších výročních zprávách České televize (ČT). Výtky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama