Čeští politici v šoku: Zaútočit na kostely během Velikonoc je šílené a podlé. Zeman kondoloval Srí Lance

Za šílené, nesmyslné a podlé označili čeští politici dnešní výbuchy v několika kostelech a hotelích na Srí Lance. Rodinám a blízkým obětí vyjadřují na twitteru upřímnou soustrast, prezident Miloš Zeman jim kondoloval v dopise svému srílanskému protějšku. Česko je připraveno pomoci, uvedl místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Čechům je k dispozici ambasáda v Dillí a honorární konzulát v Kolombu, napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Útoky nepřežilo podle dosavadních údajů víc než 180 lidí. Češi podle velvyslanectví v Dillí mezi oběťmi nejsou.

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Zeman v kondolenčním dopisu prezidentovi Maithripalovi Sirisenovi vyjádřil opovržení nad strůjci útoků. "Tyto činy jsou o to odpornější, že cíleně a zákeřně mířily proti těm, kteří si dnes připomínají nový začátek symbolizovaný v zmrtvýchvstání Ježíše Krista," napsal.

"Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vašim prostřednictvím předal nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí," uvedl v dopisu, jehož text zveřejnil na facebooku Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Teroristické útoky na věřící v kostelech v době nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou zrůdnost. Pan prezident vyjadřuje soustrast pozůstalým a myslí na zraněné," napsal již dříve na twitter Ovčáček.

K útokům se vyjádřil například šéf české diplomacie. „Co nejdůrazněji odsuzuji teroristické útoky na nevinné lidi na Srí Lance právě na Velikonoční neděli. Vyjadřuji soustrast pozůstalým a zraněným přeji brzké uzdravení. Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „S velkým zármutkem právě čtu neuvěřitelné zprávy o útocích na Srí Lance. Stovky obětí a raněných. Útok na nevinné lidi v kostelích právě na Boží hod velikonoční? Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého,“ uvedl český premiér.

„S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na Srí Lance. Přes 100 mrtvých a 400 zraněných! Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci,“ reaguje na krveprolití předseda ČSSD Jan Hamáček.

Politici také připomínají, že k útokům došlo v době nejvýznamnějších křesťanských svátků. „Útoky na kostely a hotely na Srí Lance v době křesťanských svátků jsou podlým a odporným projevem zla terorismu. Modlím se za nevinné oběti a jejich blízké,“ uvedl na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.

„Myslím na oběti velikonočních útoků na Srí Lance v kostelech a hotelích. Náboženská nenávist a fanatismus jsou tvrdou realitou dnešního světa. Investovat do modernizace našich ozbrojených sil fakt není žádný luxus,“ vzkazuje senátor Pavel Fischer.

„Útoky na svatyně věřících lidí, kam chodí pro pocit bezpečí a míru, jsou ohavným, barbarským činem, který, doufám, bude adekvátně potrestán. Upřímnou soustrast rodinám obětí teroristického útoku na Srí Lance,“ píše na sociálních sítích první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

V šoku jsou především lidovci. „Jsem zděšen z teroristických útoků na Srí Lance. Velikonoční poselství je o síle naděje a pokoje, NE o smrti a násilí! Modlím se za všechny zasažené, za jejich blízké,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„Jakékoliv násilí proti lidem je nepřijatelné, útoky na věřící, v kostelích o Velikonocích je něco naprosto barbarského, bohužel ve světě jsou v posledních letech křesťané nejvíce pronásledovanou skupinou,“ upozorňuje lidovec Marian Jurečka.

„Zaútočit na kostely během největších křesťanských svátků je naprosto otřesné a ostudné! Nesmíme zapomínat, že křesťané jsou nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě. ČR by měla udělovat azyl více křesťanům, kteří o něj u nás žádají,“ apeluje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.

„Pumové atentáty na Srí Lance s množstvím obětí poznamenaly velikonoční jitro. Požár Notre-Dame na prahu svátků upozornil na naši zranitelnost. Přesto křesťanský svět slaví Kristovo vzkříšení. Bolesti a problémy tím nezmizí. Paprsek naděje z Ježíšova prázdného hrobu ale září dál,“ myslí si Daniel Herman (KDU-ČSL).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama