Dusno kvůli Babišovi a církvím. Poslanci se sejdou příští týden hned na dvou schůzích

Poslanci se sejdou příští týden hned na dvou schůzích. Na pokračující řádné se mimo jiné vrátí k debatě o předloze KSČM o takzvaném zdanění církevních restitucí, kterou vetoval Senát. Na čtvrtek je svolána z popudu opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL mimořádná schůze k výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), k hrozícímu schodku státního rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

Ilustrační foto

O zdanění náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, budou poslanci opět jednat v úterý. Na březnové schůzi se k hlasování dvakrát nedostali. Zastánci zdanění říkají, že výše náhrad církvím byla nadhodnocená. Senát zamítl předlohu KSČM jako protiústavní. Pokud ji dolní komora potvrdí, což je pravděpodobné, spor se dostane k Ústavnímu soudu.

Zprávu NKÚ chce část opozice probrat kvůli tomu, že vyznívá vůči vládě kriticky. Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet ANO a ČSSD už se proti zprávě ohradil dopisem.

Ohledně Babiše by poslanci měli podle návrhu programu jednat o žádosti Evropské komisi, aby zveřejnila závěr šetření možného premiérova střetu zájmů v souvislosti s jeho bývalou společností Agrofert.

Mimořádná schůze se ale nakonec nemusí uskutečnit, pokud Sněmovna neschválí její navržený program. Navzdory tomu se předtím otevře prostor pro debatu, byť omezenou.

V úterý by poslanci mohli projednat v úvodním kole dvě senátní novely. V první z nich chce horní komora umožnit cyklistům na cyklostezkách a místních silnicích řídit jízdní kolo i v případě, pokud by měli v krvi do 0,5 promile alkoholu. Odpovídá to zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Druhá předloha by stanovila, že náklady na přeložky vedení elektrické energie by nehradili v některých případech vlastníci nemovitostí, ale provozovatelé sítě.

Ve středu by se měla Sněmovna zabývat prodejem ostravské huti ArcelorMittal společnosti Liberty House, který již odsouhlasila v rámci širší transakce Evropská komise. Následně, a také v pátek, by měly přijít na řadu další předlohy v prvním čtení. Patří k nim vládní a pirátská novela o elektronických komunikacích, které mají vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku ke snížení cen, předloha kabinetu o náhradě újmy způsobené dětem povinným očkováním a další vládní novela, jež má v příštím roce zajistit růst důchodů v průměru o 900 korun měsíčně místo předpokládaných 700 korun.

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Související:

Právě se děje