Hnutí STAN poslalo výzvu ČSSD: Nedopusťte to. Zeman získal další figuru na své mocenské šachovnici

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) apeluje na ČSSD, aby se postavila proti Marii Benešové jakožto nové ministryni spravedlnosti. Ve velikonoční výzvě žádá sociální demokraty, aby raději odešli z vlády. Na výzvu zareagoval předseda ČSSD Jan Hamáček.

Sjezd Starostů a nezávislých (STAN)
doporučujeme

„Obracet se v tuto chvíli na A. Babiše nemá smysl. Obracíme se však na @CSSD, která je součástí Babišovy vlády, a která teď jako jediná má možnost s dosazením Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti něco dělat. Nedopusťte to, nebo odejděte z vlády,“ uvedlo k velikonoční výzvě na twitteru hnutí STAN.

Předsednictvo hnutí v dokumentu oslovilo sociální demokraty v souvislosti s plánovanou změnou v čele rezortu spravedlnosti. „Ať už je důvod návratu Marie Benešové do křesla ministryně spravedlnosti jakýkoliv, není to dobrá zpráva. Prezident Zeman získal další figuru na své mocenské šachovnici, a její volba je pak definitivním potvrzením Babišovy slabosti prezidenta odmítnout – potřebují se navzájem a jsou schopni pro to udělat mnohé, včetně rozkolísání justice," uvádí ve Velikonoční výzvě hnutí STAN.

Hnutí poukazuje na to, že změna přichází ve chvíli, kdy policie uzavřela vyšetřování kauzy Čapího hnízda a navrhla obžalovat Andreje Babiše. „Případ je teď v rukou státních zástupců, kteří spadají právě pod ministra spravedlnosti. Je přitom velmi pravděpodobné, že spolu dosazení Benešové a návrh na obžalobu souvisí, protože jako nová ministryně spravedlnosti může průběh obžaloby ovlivnit,“ varuje STAN. 

„Prezident s premiérem tady rozehráli nebezpečnou partii, která je pro českou veřejnost obtížně pochopitelná, ale která může skončit prohrou každého z nás. Moc zákonodárná, výkonná i soudní mají fungovat nezávisle, jakmile však jedna začne nepřípustně ovlivňovat druhou, jde o porušení rovnováhy v demokracii, a to už se týká nás všech.

I s ohledem na minulost Benešové a na to, jak se rozešla s ČSSD STAN žádá menší z koaličních stran, aby zakročila. „Nedopusťte to, nebo odejděte z vlády. Dejte najevo, že i vy rozumíte tomu, že její příchod je špatná cesta. Ona sama kdysi sociální demokraty odvrhla slovy, že chce pracovat jen se slušnými lidmi. Obracíme se nejen na předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka, stejně jako na celé vedení sociální demokracie. Obracíme se na každého sociálního demokrata, který vnímá změnu na ministerstvu spravedlnosti stejně neblaze, jako my,“ píše ve výzvě STAN.

Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes dal najevo, že jeho strana prozatím odchod z vlády nezvažuje. „Pokud by vláda hlasovala o odvolání nejvyššího státního zástupce, bude to pro @cssd poslední hlasovaní v kabinetu. Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde,“ uvedl na twitteru Hamáček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama