Strach z Benešové? TOP 09 opět předloží novelu na ochranu žalobců, Fiala spílá Babišovi

TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Reaguje tak na avizovanou výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za Marii Benešovou (za ANO), kterou považuje za účelovou ve vztahu k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Novela, kterou minulý rok odmítla Sněmovna, má zajistit, že nejvyššího státního zástupce lze odvolat pouze kvůli zákonným důvodům. Podle ODS může ANO stále vybrat někoho jiného než Benešovou. Babiš by se měl vzdát vlivu na výběr ministra spravedlnosti, míní občanští demokraté.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09
doporučujeme

Spekulace o možném tlaku na odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se objevily minulý týden po oznámení Kněžínkova odchodu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že případné hlasování o konci Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD.

Menší koaliční strana podle něj nevidí důvod k personálním a systémovým změnám na státních zastupitelstvích. Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila nyní může ČSSD hlasováním o novele ukázat jasně svůj postoj.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je stále čas vybrat do čela spravedlnosti někoho jiného, kdo nebude vzbuzovat otazníky. "Pokud by měl premiér zájem jednat čestně a v zájmu důvěry v českou justici, měl by se vzdát svého osobního výběru ministra spravedlnosti. V normální demokratické zemi by tento post nechal koaličnímu partnerovi, nebo by hledal jinou dohodu," uvedl Fiala.

Novelu TOP 09 Sněmovna zamítla před rokem. Předlohu, která měla také pevně zakotvit funkční období vedoucích žalobců, označili kritici za nahodilou a nevhodnou.

Podle předkladatelů z TOP 09 bylo hlavním cílem návrhu posílení nezávislosti státních zástupců vůči možným politickým vlivům. Pro návrh na zamítnutí předlohy, jak jej v souladu se stanoviskem vlády podali poslanci ANO, hlasovalo 99 ze 146 přítomných poslanců. Proti bylo pět poslanců TOP 09.

Podle novely by měla nejvyššího státního zástupce vláda jmenovat na deset let. Stejný člověk by funkci nemohl vykonávat opakovaně. Funkční období vrchních, krajských a okresních státních zástupců by bylo sedmileté. Nemohli by působit u stejného zastu pitelství dvakrát po sobě. Předloha by rovněž zakotvila kvalifikační požadavky pro tyto žalobce. Náměstky vedoucích žalobců by jmenoval místo ministra spravedlnosti nejvyšší státní zástupce.

Vedoucí státní zástupci by mohli být podle novely odvoláni pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení pro závažné porušení svých povinností. Nyní může nejvyššího státního zástupce odvolat vláda bez uvedení důvodu, ostatní vedoucí státní zástupce pak ministr spravedlnosti pro závažné porušení povinností.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus to přepískl? Hudebník podal trestní oznámení kvůli slovům o…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Zlínský písničkář, textař a aktivista Ziggy Horváth podal trestní oznámení na exprezidenta Václava…

Demonstrace na Letné neunikla téměř nikomu, ukázal výzkum

25.06.2019 20:41 Nedělní demonstraci na pražské Letné proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost…

Hejtmanka Jermanová se hájí: Na úřadě k pochybení nedošlo

25.06.2019 17:27 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena , že při uzavírání…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 17:26 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama