Strach z Benešové? TOP 09 opět předloží novelu na ochranu žalobců, Fiala spílá Babišovi

TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Reaguje tak na avizovanou výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za Marii Benešovou (za ANO), kterou považuje za účelovou ve vztahu k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Novela, kterou minulý rok odmítla Sněmovna, má zajistit, že nejvyššího státního zástupce lze odvolat pouze kvůli zákonným důvodům. Podle ODS může ANO stále vybrat někoho jiného než Benešovou. Babiš by se měl vzdát vlivu na výběr ministra spravedlnosti, míní občanští demokraté.

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09

Spekulace o možném tlaku na odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se objevily minulý týden po oznámení Kněžínkova odchodu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že případné hlasování o konci Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD.

Menší koaliční strana podle něj nevidí důvod k personálním a systémovým změnám na státních zastupitelstvích. Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila nyní může ČSSD hlasováním o novele ukázat jasně svůj postoj.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je stále čas vybrat do čela spravedlnosti někoho jiného, kdo nebude vzbuzovat otazníky. "Pokud by měl premiér zájem jednat čestně a v zájmu důvěry v českou justici, měl by se vzdát svého osobního výběru ministra spravedlnosti. V normální demokratické zemi by tento post nechal koaličnímu partnerovi, nebo by hledal jinou dohodu," uvedl Fiala.

Novelu TOP 09 Sněmovna zamítla před rokem. Předlohu, která měla také pevně zakotvit funkční období vedoucích žalobců, označili kritici za nahodilou a nevhodnou.

Podle předkladatelů z TOP 09 bylo hlavním cílem návrhu posílení nezávislosti státních zástupců vůči možným politickým vlivům. Pro návrh na zamítnutí předlohy, jak jej v souladu se stanoviskem vlády podali poslanci ANO, hlasovalo 99 ze 146 přítomných poslanců. Proti bylo pět poslanců TOP 09.

Podle novely by měla nejvyššího státního zástupce vláda jmenovat na deset let. Stejný člověk by funkci nemohl vykonávat opakovaně. Funkční období vrchních, krajských a okresních státních zástupců by bylo sedmileté. Nemohli by působit u stejného zastu pitelství dvakrát po sobě. Předloha by rovněž zakotvila kvalifikační požadavky pro tyto žalobce. Náměstky vedoucích žalobců by jmenoval místo ministra spravedlnosti nejvyšší státní zástupce.

Vedoucí státní zástupci by mohli být podle novely odvoláni pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení pro závažné porušení svých povinností. Nyní může nejvyššího státního zástupce odvolat vláda bez uvedení důvodu, ostatní vedoucí státní zástupce pak ministr spravedlnosti pro závažné porušení povinností.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje