Národní demokracie zůstane ve zprávách o extremismu. Vnitro se omlouvat nemusí, řekl soud

Krajně pravicová Národní demokracie (ND) nemá nárok na vyřazení ze zpráv o extremismu a na omluvu od ministerstva vnitra. Žalobu strany dnes nepravomocně zamítl soud. ND tvrdí, že zastává demokratické hodnoty a že ji zařazení mezi extremisty silně poškozuje a může v její neprospěch ovlivnit jak veřejné mínění, tak výsledky voleb.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Adam B. Bartoš u soudu
doporučujeme

Strana v žalobě požadovala, aby vnitro ze zpráv o extremismu za rok 2015 a první pololetí 2016 odstranilo veškeré zmínky o ní. Navíc se domáhala veřejné omluvy za poškození pověsti, kterou mělo ministerstvo vyvěsit po dobu 15 dní na svém webu. Mimo jiné zdůrazňovala, že je legální registrovanou politickou stranou.

Podle soudkyně pražského městského soudu Zuzany Čížkové však k zásahu do pověsti strany nedošlo. "Primárním cílem a účelem těchto zpráv nebylo dehonestovat žalobce (ND)," konstatovala při odůvodnění verdiktu.

Upozornila, že vnitro ve zprávách vychází z podkladů poskytnutých jinými subjekty, konkrétně policií a bezpečnostními složkami. "Ministerstvo vnitra tyto podklady zpracovalo, zesumarizovalo a zestručnilo," řekla s tím, že veřejnou prezentaci těchto faktů - tedy zveřejnění zpráv na ministerském webu - pokládá za přiměřenou.

ND sebe samu definuje jako "konzervativní a vlasteneckou" a také "nacionalisticky orientovanou politickou stranu s úkolem zachovat a rozvíjet národ". Vnitro však zastává názor, že strana naplňuje znaky, podle nichž ji lze do zpráv o extremismu zařadit. Národní demokracii zmínilo jako pravicovou extremistickou skupinu i v aktuální zprávě o projevech extremismu za rok 2018, a to jako hlavní subjekt pravicově extremistické scény společně s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Ministerstvo ve zprávě za loňský rok uvedlo, že oba subjekty nepředstavují přímé ohrožení demokracie a že absence konkrétního politického programu a "jakýchkoli odborníků na škále tvořivé lidské činnosti" vedla k totálnímu propadu obou stran v říjnových komunálních volbách.

Předseda ND Adam B. Bartoš opakovaně stanul před trestním soudem. Nejprve dostal roční podmínku za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku, později ještě dvouletou podmínku za vydávání protižidovských knih, článků a komentářů a za antisemitské, protimigrantské a protiislámské projevy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby v ČR startují: Češi vyberou své budoucí europoslance. Co je…

24.05.2019 07:21 Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu.…

"Podřezat prezidenta jako svini"? ODS měla Langa za jeho výroky vyloučit,…

23.05.2019 21:59 Prezident Miloš Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila…

Příjme Zeman Staňkovu demisi? Rozhodne se v úterý

23.05.2019 21:39 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se o přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) rozhodne až po…

Odklad e-neschopenky? Senát rozhodne v polovině června

23.05.2019 21:38 Odklad projektu elektronické neschopenky bude Senát schvalovat na schůzi, která začne 12. června.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama