Topolánek útočí: Vzpomeňte si, až se ti šmejdi pohrnou na Velehrad

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala Senát a zákon o zdanění finančních náhrad za nevrácený církevní majetek míří k podpisu prezidentem. Kriticky se k hlasování poslanců vyjádřil i bývalý premiér Mirek Topolánek, jehož vláda se o přijetí restitučního zákonu také pokoušela.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Mirek Topolánek
doporučujeme

Majetek byl církvím zabaven v několika etapách. Velká část za Josefa II., další v rámci pozemkové reformy Československé republiky a největší díl v 2. pol. 20. století. Tehdejší komunistická vláda se pak zavázala za zabavený majetek vyplácet finanční platy všem církvím a náboženským společnostem.

Po roce 1989 se československá vláda pokoušela vyřešit problém celkovou restitucí, ale ta těsně hlasováním v tehdejším parlamentu neprošla. Na odluce církve od státu panovala veřejná i politická shoda, ovšem její samotná realizace byla problematická. Pokoušela se ji vláda současného prezidenta Zemana, ale neúspěšně, a těsně neprošel  ani návrh na restituci druhé vlády Mirka Topolánka.

Poupravený návrh Topolánkovy vlády prosadil jeho nástupce Petr Nečas. Zákon i bez podpisu prezidenta Václava Klause vešel v platnost v roce 2013.

Na přípravy si Topolánek vzpomněl i ve svém komentáři na sociálních sítích. "Na nápravě křivd vůči církvím makalo několik vlád, mraky odborníků církevních i laických, 2 primasové. Osobně mi na tom záleželo a PN (tehdejší premiér Petr Nečas poz. red.) to dotáhl do zdárného konce. Vzpomeňte si, až se zase ti šmejdi pohrnou na Velehrad nebo do Boleslavi. Nebo se budou provolávat přáteli Izraele," obvinil z pokrytectví na Twitteru poslance ANO, ČSSD, SPD, kteří hlasovali pro návrh KSČM zdanit finanční náhrady za 44 % nevráceného majetku (56 % bylo vráceno v současném stavu, zbytek si stát ponechal a zavázal se zaplatit náhrady).

K historickým konotacím se vrátil bývalý premiér i v jiném příspěvku. "Deset dní nás dělí od výročí Akce K, kdy v noci Stb a milicionáři násilím obsadili kláštery a řeholní bratry nahnali do koncentráků. Ano, ta Stb, jejíž agentem byl premiér Babiš, který aktivně posvětil dnešní opakovanou loupež. Fujtajbl, pěkně se nám historie cyklí."

Opozice chystá žalobu k ústavnímu soudu, tudíž o tom, jestli církve budou platit z finančních náhrad daň bude rozhodovat soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019 a peníze? ANO ztratí nejvíc, "pakatel" 20 milionů. Vydělají…

27.05.2019 03:39 Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a…

Eurovolby 2019: Babiš bude zklamaný. A ČSSD? Totální debakl, hodnotí…

27.05.2019 03:24 Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou ale…

Poc nedoporučí ČSSD, aby podpořila na eurokomisaře Jourovou

27.05.2019 01:25 Aktualizováno Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo…

Babiš ocenil výsledek ANO, všechny ostatní obvinil ze lži

27.05.2019 01:25 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) označil na dnešní tiskové konferenci vítězství ANO ve volbách do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama