Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se Drahoš i další známé tváře

Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu.někteří poukazují na to, že se politici ohání křesťanskými hodnotami, které ale následně hlasováním o restitucích popírají. Ozvali se i senátoři, kteří připomněli, že bude následovat ústavní žaloba.

Přidejte svůj názor 418 komentářů

Jiří Drahoš
doporučujeme

„Kvůli uprchlické krizi se mnozí politici odkazují na křesťanské tradice. Ale když dojde na církevní restituce, křesťanské tradice jsou tytam. Vadí nám útlak křesťanů na Srí Lance či muslimů na Novém Zélandu, a přitom náboženským skupinám sami chystáme křivdu #CirkevniRestituce,“ poznamenal na twitteru předseda STAN Vít Rakušan.

„Církevní restituce jsou vrácením ukradeného majetku, nápravou komunistického bezpráví. Právě dodržování principů právního státu je ještě důležitější než samotné restituce. KSČM, ČSSD a ANO totiž de facto říkají, že smlouvy a zákony neplatí, když se to nehodí. Takový stát nechci,“ varuje první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

A přidává se také její stranický kolega Michal Kučera. „Restituce církevního majetku měly proběhnout hned po listopadu 89. Společně s postavením komunistů mimo zákon,“ uvádí místopředseda TOP 09.

Velmi kritická je i ODS, její předseda Petr Fiala varoval, že „ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo“ a že se vláda nepoučila. S tím souhlasí i jeho kolegové. „Přece si nenecháme foukat od Senátu do polívky, pravil očividně dobře naladěný předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik po přehlasování veta Senátu a opětovném potvrzení zdanění církevních restitucí. Přiznávám, že mě až zamrazilo,“ poznamenal předseda Senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Není zdaleka jediným senátorem, který rozhodnutí Sněmovny kritizuje. „Babiš a jemu podobní z KSČM, ČSSD a SPD dokonali krádež za bílého dne na církvích, včetně židovské obce. My v Senátu začínáme jednat, čas ústavní stížnosti se přibližuje,“ vzkazuje místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Stát se nemá chovat jako vrchnost. Sněmovna nejprve souhlasila s náhradou církvím, dnes rozhodla je danit. O čem rozhodne zítra? Při pohledu na vládní většinu, která existuje zásluhou komunistů, mám vážné obavy,“ píše na sociálních sítích senátor Pavel Fischer.

Ostře se vůči rozhodnutí poslanců vymezil i senátor Jiří Drahoš. „Vydírání v politice funguje. Vládní poslanci se plně podřídili diktátu komunistů a opět schválili zdanění církevních restitucí. Tento protiústavní krok rozhodně nenecháme v Senátu jen tak - bude následovat žaloba k Ústavnímu soudu!“ dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (418)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019 a peníze? ANO ztratí nejvíc, "pakatel" 20 milionů. Vydělají…

27.05.2019 03:39 Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a…

Eurovolby 2019: Babiš bude zklamaný. A ČSSD? Totální debakl, hodnotí…

27.05.2019 03:24 Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou ale…

Poc nedoporučí ČSSD, aby podpořila na eurokomisaře Jourovou

27.05.2019 01:25 Aktualizováno Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo…

Babiš ocenil výsledek ANO, všechny ostatní obvinil ze lži

27.05.2019 01:25 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) označil na dnešní tiskové konferenci vítězství ANO ve volbách do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama