Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se Drahoš i další známé tváře

Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu.někteří poukazují na to, že se politici ohání křesťanskými hodnotami, které ale následně hlasováním o restitucích popírají. Ozvali se i senátoři, kteří připomněli, že bude následovat ústavní žaloba.

Jiří Drahoš

„Kvůli uprchlické krizi se mnozí politici odkazují na křesťanské tradice. Ale když dojde na církevní restituce, křesťanské tradice jsou tytam. Vadí nám útlak křesťanů na Srí Lance či muslimů na Novém Zélandu, a přitom náboženským skupinám sami chystáme křivdu #CirkevniRestituce,“ poznamenal na twitteru předseda STAN Vít Rakušan.

„Církevní restituce jsou vrácením ukradeného majetku, nápravou komunistického bezpráví. Právě dodržování principů právního státu je ještě důležitější než samotné restituce. KSČM, ČSSD a ANO totiž de facto říkají, že smlouvy a zákony neplatí, když se to nehodí. Takový stát nechci,“ varuje první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

A přidává se také její stranický kolega Michal Kučera. „Restituce církevního majetku měly proběhnout hned po listopadu 89. Společně s postavením komunistů mimo zákon,“ uvádí místopředseda TOP 09.

Array

Velmi kritická je i ODS, její předseda Petr Fiala varoval, že „ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo“ a že se vláda nepoučila. S tím souhlasí i jeho kolegové. „Přece si nenecháme foukat od Senátu do polívky, pravil očividně dobře naladěný předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik po přehlasování veta Senátu a opětovném potvrzení zdanění církevních restitucí. Přiznávám, že mě až zamrazilo,“ poznamenal předseda Senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Není zdaleka jediným senátorem, který rozhodnutí Sněmovny kritizuje. „Babiš a jemu podobní z KSČM, ČSSD a SPD dokonali krádež za bílého dne na církvích, včetně židovské obce. My v Senátu začínáme jednat, čas ústavní stížnosti se přibližuje,“ vzkazuje místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Stát se nemá chovat jako vrchnost. Sněmovna nejprve souhlasila s náhradou církvím, dnes rozhodla je danit. O čem rozhodne zítra? Při pohledu na vládní většinu, která existuje zásluhou komunistů, mám vážné obavy,“ píše na sociálních sítích senátor Pavel Fischer.

Ostře se vůči rozhodnutí poslanců vymezil i senátor Jiří Drahoš. „Vydírání v politice funguje. Vládní poslanci se plně podřídili diktátu komunistů a opět schválili zdanění církevních restitucí. Tento protiústavní krok rozhodně nenecháme v Senátu jen tak - bude následovat žaloba k Ústavnímu soudu!“ dodal.

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje