Stát hodlá přitvrdit vůči realitním makléřům. Cesta do pekel, kritizuje zákon Okamura

Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti zřejmě budou stanoveny zákonem. Makléři by měli být podle vládního návrhu bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění, měli by mimo jiné sdělit klientům výši své provize za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti. Změny přináší nový zákon o realitním zprostředkování, jehož předlohu dnes Sněmovna po dvou hodinách posuzování v prvním kole podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a ústavně právní.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura, předseda SPD
doporučujeme

Nový pravidla mají podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) ochránit zájemce o pořízení nemovitostí a kultivovat makléřský trh. "Chceme dát klientům návod, jak mají se zprostředkovatelem jednat, co od něj mohou požadovat a jak se mohou bránit v případě pochybností či zjevného zklamání," řekla poslancům ministryně.

Norma má podle Dostálové mimo jiné zamezit tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti, což ale podle kritiků není v praxi splnitelné. Poslanec ODS Vojtěch Munzar to označil za nepřípustné přenášení odpovědnosti z prodávajícího na makléře.

Poslanci včetně vládních, například Patrika Nachera (ANO), se pozastavili nad požadavky na kvalifikaci makléřů, kteří by museli mít buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Podle kritiků to nezaručí, že makléři budou schopní a poctiví. "Zákonem nedokážete zvýšit solidnost a slušnost," uvedl Munzar.

Vládní návrh je podle něj šit na míru velkým realitním kancelářím a povede ke zdražení jejich služeb. Na to již dříve poukázal tehdejší provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík, který nyní působí jako obchodní ředitel společnosti Bidli. "Stále voláme především po jasném nastavení úschov realitních společností. Pokud se výrazně neomezí nebo úplně nezruší možnost úschovy v realitce, ochrana spotřebitele se stane jen marketingovou vábničkou politické propagace," doplnil Fojtík.

Zákon totiž počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Pokud se makléř nepojistí, riskuje pokutu až jeden milion korun. Munzar neúspěšně navrhoval zákon zamítnout stejně jako předseda SPD Tomio Okamura, podle něhož je vládní snaha makléře regulovat "principiální cesta do pekel".

Terčem kritiky byla také možnost úschovy peněz u realitní kanceláře. Podle poslanců, by úschova měla být zachována jen u notářů, advokátů a bank. Realitní kanceláře vládní návrh vesměs přivítaly, mají však i výhrady.

V Česku bylo podle údajů Českého statistického úřadu ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. V Německu, které je v tomto žebříčku evropských zemí na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve společnosti Diamo? Havlíček odvolal jejího šéfa kvůli podpisu…

27.05.2019 15:17 Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) dnes s okamžitou platností odvolal ředitele státního…

Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých…

27.05.2019 13:01 ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo…

Státním zaměstnancům porostou platy? Odbory chtějí zvýšit platy o 10%

27.05.2019 12:52 Požadavky odborářů na zvýšení platů ve veřejném sektoru pro příští rok se budou blížit deseti…

Češi se stydí za Jágra? Hokejista opět čelí kritice, tentokrát kvůli…

27.05.2019 11:31 Aktualizováno Hokejista Jaromír Jágr opět čelí kritice kvůli fotce, která se objevila na sociálních sítích.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama