Kalousek přiznal, že je prezident Zeman užitečný. Ale komu?

Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes na Twitteru uvedl, že „Miloš Zeman je přece jenom někomu užitečný“. Na mysli měl Čínu, ve které je prezident právě na návštěvě. Kalousek přitom zmínil slibované masivní investice, které, jak sám Zeman uvedl, zůstávají velmi nízké.

Miroslav Kalousek

Dnes ráno přistál prezident Miloš Zeman v Pekingu, aby zahájil svou další návštěvu Číny, která potrvá až do neděle. I tentokrát je na programu řada jednání s tamními investory, hlava státu je velkým příznivcem čínských investic v Česku, což na Twitteru osobitě okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„‚Když pomineme sliby a proklamace politiků, tak ze vztahu Česka s Čínou jasně profituje asijská strana.‛ Tak alespoň víme, že někomu je Miloš Zeman přece jenom užitečný,“ napsal Kalousek na Twitteru, přičemž si vypomohl citací z článku serveru Novinky.cz. V něm se píše o tom, že českému exportu do Číny se nedaří, zatímco objem dovozu je desetkrát vyšší.

V diskuzi na Twitteru však našel mezi uživateli této sociální sítě oponenta. „Pane Kalousek, vy jste se nikdy nesnižoval k populismu - ten graf by byl stejný, ať by byla u moci jakákoliv vláda,“ odvětil mu diskutující s tím, že roli hraje levná pracovní síla nebo dominance Číny na poli mikroelektroniky.

Někdejší ministr financí tento názor nerozporoval. „Ale jistě je dobré připomenout ty ‚masivní investice, které MZ zajistil‛,“ konstatoval Kalousek a vzápětí se zeptal: „Přijde Vám to jako dobrá cena za ostudnou servilitu, kterou Hrad vůči Číně projevuje?“ Diskutující odpověděl, že s poslancem TOP 09 souhlasí, že o dobrou cenu opravdu nejde.

Prezident Miloš Zeman minulý týden poskytl rozhovor čínské televize CCTV, v němž si na objem investic postěžoval. „Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody,“ nechal se slyšet.

img-responsive

Miloš Zeman, prezident ČR | foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dodal tehdy, že ví o problémech společnosti CEFC, za které „rozhodně není zodpovědný“. Ujistil také, že se setká se zástupci CITIC Group, aby si s nimi promluvil o úspěšnosti jejich byznysu v Česku. „S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ uvedl Zeman pro CCTV.

Podle měsíc staré analýzy společnosti Bisnode působí v Česku v současnosti nejméně čínských firem od prosince 2012. Klesá také objem čínského kapitálu. Zatímco v září 2018 dosáhl rekordní hodnoty 6,2 miliardy korun, letos v březnu už to bylo jen 5 a tři čtvrtě miliardy korun.

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje