Kalousek přiznal, že je prezident Zeman užitečný. Ale komu?

Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes na Twitteru uvedl, že „Miloš Zeman je přece jenom někomu užitečný“. Na mysli měl Čínu, ve které je prezident právě na návštěvě. Kalousek přitom zmínil slibované masivní investice, které, jak sám Zeman uvedl, zůstávají velmi nízké.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Dnes ráno přistál prezident Miloš Zeman v Pekingu, aby zahájil svou další návštěvu Číny, která potrvá až do neděle. I tentokrát je na programu řada jednání s tamními investory, hlava státu je velkým příznivcem čínských investic v Česku, což na Twitteru osobitě okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„‚Když pomineme sliby a proklamace politiků, tak ze vztahu Česka s Čínou jasně profituje asijská strana.‛ Tak alespoň víme, že někomu je Miloš Zeman přece jenom užitečný,“ napsal Kalousek na Twitteru, přičemž si vypomohl citací z článku serveru Novinky.cz. V něm se píše o tom, že českému exportu do Číny se nedaří, zatímco objem dovozu je desetkrát vyšší.

V diskuzi na Twitteru však našel mezi uživateli této sociální sítě oponenta. „Pane Kalousek, vy jste se nikdy nesnižoval k populismu - ten graf by byl stejný, ať by byla u moci jakákoliv vláda,“ odvětil mu diskutující s tím, že roli hraje levná pracovní síla nebo dominance Číny na poli mikroelektroniky.

Někdejší ministr financí tento názor nerozporoval. „Ale jistě je dobré připomenout ty ‚masivní investice, které MZ zajistil‛,“ konstatoval Kalousek a vzápětí se zeptal: „Přijde Vám to jako dobrá cena za ostudnou servilitu, kterou Hrad vůči Číně projevuje?“ Diskutující odpověděl, že s poslancem TOP 09 souhlasí, že o dobrou cenu opravdu nejde.

Prezident Miloš Zeman minulý týden poskytl rozhovor čínské televize CCTV, v němž si na objem investic postěžoval. „Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody,“ nechal se slyšet.

img-responsive

Miloš Zeman, prezident ČR | foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Dodal tehdy, že ví o problémech společnosti CEFC, za které „rozhodně není zodpovědný“. Ujistil také, že se setká se zástupci CITIC Group, aby si s nimi promluvil o úspěšnosti jejich byznysu v Česku. „S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ uvedl Zeman pro CCTV.

Podle měsíc staré analýzy společnosti Bisnode působí v Česku v současnosti nejméně čínských firem od prosince 2012. Klesá také objem čínského kapitálu. Zatímco v září 2018 dosáhl rekordní hodnoty 6,2 miliardy korun, letos v březnu už to bylo jen 5 a tři čtvrtě miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

22.10.2019 16:14 Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než…

ANO a ČSSD si berou rodiny s dětmi jako rukojmí? Udženija nešetří kritikou…

22.10.2019 15:53 ODS chce navrhnout mimořádnou sněmovní schůzi k rodičovskému příspěvku. Nevidí důvod, proč se jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama