Kalousek přiznal, že je prezident Zeman užitečný. Ale komu?

Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes na Twitteru uvedl, že „Miloš Zeman je přece jenom někomu užitečný“. Na mysli měl Čínu, ve které je prezident právě na návštěvě. Kalousek přitom zmínil slibované masivní investice, které, jak sám Zeman uvedl, zůstávají velmi nízké.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Dnes ráno přistál prezident Miloš Zeman v Pekingu, aby zahájil svou další návštěvu Číny, která potrvá až do neděle. I tentokrát je na programu řada jednání s tamními investory, hlava státu je velkým příznivcem čínských investic v Česku, což na Twitteru osobitě okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„‚Když pomineme sliby a proklamace politiků, tak ze vztahu Česka s Čínou jasně profituje asijská strana.‛ Tak alespoň víme, že někomu je Miloš Zeman přece jenom užitečný,“ napsal Kalousek na Twitteru, přičemž si vypomohl citací z článku serveru Novinky.cz. V něm se píše o tom, že českému exportu do Číny se nedaří, zatímco objem dovozu je desetkrát vyšší.

V diskuzi na Twitteru však našel mezi uživateli této sociální sítě oponenta. „Pane Kalousek, vy jste se nikdy nesnižoval k populismu - ten graf by byl stejný, ať by byla u moci jakákoliv vláda,“ odvětil mu diskutující s tím, že roli hraje levná pracovní síla nebo dominance Číny na poli mikroelektroniky.

Někdejší ministr financí tento názor nerozporoval. „Ale jistě je dobré připomenout ty ‚masivní investice, které MZ zajistil‛,“ konstatoval Kalousek a vzápětí se zeptal: „Přijde Vám to jako dobrá cena za ostudnou servilitu, kterou Hrad vůči Číně projevuje?“ Diskutující odpověděl, že s poslancem TOP 09 souhlasí, že o dobrou cenu opravdu nejde.

Prezident Miloš Zeman minulý týden poskytl rozhovor čínské televize CCTV, v němž si na objem investic postěžoval. „Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody,“ nechal se slyšet.

img-responsive

Miloš Zeman, prezident ČR | foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Dodal tehdy, že ví o problémech společnosti CEFC, za které „rozhodně není zodpovědný“. Ujistil také, že se setká se zástupci CITIC Group, aby si s nimi promluvil o úspěšnosti jejich byznysu v Česku. „S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ uvedl Zeman pro CCTV.

Podle měsíc staré analýzy společnosti Bisnode působí v Česku v současnosti nejméně čínských firem od prosince 2012. Klesá také objem čínského kapitálu. Zatímco v září 2018 dosáhl rekordní hodnoty 6,2 miliardy korun, letos v březnu už to bylo jen 5 a tři čtvrtě miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve společnosti Diamo? Havlíček odvolal jejího šéfa kvůli podpisu…

27.05.2019 15:17 Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) dnes s okamžitou platností odvolal ředitele státního…

Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých…

27.05.2019 13:01 ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo…

Státním zaměstnancům porostou platy? Odbory chtějí zvýšit platy o 10%

27.05.2019 12:52 Požadavky odborářů na zvýšení platů ve veřejném sektoru pro příští rok se budou blížit deseti…

Češi se stydí za Jágra? Hokejista opět čelí kritice, tentokrát kvůli…

27.05.2019 11:31 Aktualizováno Hokejista Jaromír Jágr opět čelí kritice kvůli fotce, která se objevila na sociálních sítích.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama