Rozruch kolem sítě 5G. Bude se v Praze brojit proti Huawei? Petříček promluvil

Konference o bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G), která se příští týden uskuteční v Praze, není zaměřena proti žádnému státu ani proti žádné firmě. Jejím cílem je najít nezávazné obecné principy pro zajištění bezpečnosti při zavádění technologie 5G, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Tomáš Petříček
doporučujeme

Konference, kterou ministerstvo zahraničí pořádá 2. a 3. května, se zúčastní zástupci 28 států Evropské unie, Severoatlantické aliance a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

V debatě o sítích 5G se často mluví o čínské společnosti Huawei, před jejímiž výrobky například varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a proti jejímuž zapojení do výstavby nových sítí vystupují i USA.

"Nebude to debata proti nějakému konkrétnímu aktérovi. Půjde nám o obecné principy," zdůraznil dnes Petříček. V Praze se bude debatovat o bezpečnostních, technických i ekonomických aspektech přechodu na sítě 5G a o souvisejících úpravách právní regulace.

Konference se zúčastní představitelé 28 států i zástupci EU a NATO. Petříček uvedl, že ostatní státy, které v kybernetické bezpečnosti nepatří k podobně smýšlejícím, zvány nejsou. To se týká i Ruska a Číny, která se už rozhodla pro vlastní postup při zavádění sítí 5G a spoléhá na své vlastní firmy.

Cílem pražské konference bude formulovat nezávazná doporučení pro bezpečný přechod na sítě 5G. Tato doporučení by měla přispět k debatě o společném přístupu ke kybernetické bezpečnosti, která se vede v Evropské unii, v NATO i v OSN.

Konference se připravuje od ledna z iniciativy Česka, které tím chce přispět ke společnému evropskému přístupu k zajištění bezpečnosti sítí 5G, řekl počátkem dubna poslancům náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař (ČSSD). Podle ministerstva zahraničí je velký zájem o konferenci ze strany partnerských států potvrzením toho, že Česko patří mezi lídry při zajišťování kybernetické bezpečnosti.

Konferenci zahájí 2. května premiér Andrej Babiš (ANO) a Petříček, následovat bude debata odborníků z pozvaných zemí o jednotlivých aspektech zavádění sítí 5G. Následující den odborníci shrnou dosažené závěry a představí dohodu o společných principech. Úvod a závěr konference budou veřejně přístupné, debaty expertů se budou konat bez účasti médií.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 17:41 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Smí se to, říká poslanec TOP 09

22.02.2020 16:50 Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Změny v žádostech o voličský průkaz? Vláda patrně odmítne návrh STAN

22.02.2020 15:00 Velmi omezené výhody by přinesla voličům možnost žádat o voličský průkaz na jakémkoli obecním nebo…

Krajské volby 2020: Moravskoslezský hejtman Vondrák (ANO) bude obhajovat…

22.02.2020 11:49 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) bude v podzimních krajských volbách obhajovat svůj post a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama