Duka se zlobí kvůli zdanění restitucí: Politici zklamali, Havel se musí otáčet v hrobě

Kardinál Dominik Duka velmi tvrdě kritizuje poslance, kteří podpořili návrh na zdanění finančních náhrad pro církve za majetek nevydaný v restitucích. Už ve středu vydal spolu s dalšími zástupci církví prohlášení, ve kterém se uvádí, že Sněmovna svým rozhodnutím způsobí církvím vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační. Teď přidal i osobní vzkaz.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Dominik Duka
doporučujeme

Poslanci v úterý potvrdili zdanění církevních restitucí, pro bylo 114 ze 181 přítomných poslanců zejména z řad ANO, SPD, ČSSD a KSČM. proti bylo 57 poslanců.

Duka poslance, kteří zvedli ruku pro zranění, hlasitě kritizuje. „Jako syn československého vojáka a politického vězně, člen rodiny která byla rukojmím Adolfa Hitlera, vězně komunistické totality a muže určeného k likvidaci, mohu k úternímu skandálnímu kroku českých poslanců říci jen jediné: podporou komunistického návrhu soudruha Filipa, Grebeníčka a Semelové byly znovu poníženy církve, od kterých komunistický režim nečekal nic jiného, než vymření a postupný zánik," myslí si duchovní. 

Nejde prý jen o katolickou církev. „Byli znovu pokořeni naši židovští bratři, kteří byli obětmi bezprecedentního nacistického a bolševického vyvražďování. Nejde o peníze, ale o urážku které jsme se za náš vstřícný přístup ze strany parlamentu dočkali. I přes to všechno, nic neměníme na našem přesvědčení, že i přes tuto urážku sloužíme Bohu, zemi a našemu národu,“ píše na sociálních sítích předseda České biskupské konference a arcibiskup pražský.

Připomíná, že někdejší prezident Václav Havel se zasadil v 90. letech o to, aby mohl být obnoven náboženský život v Česku a ve výčtovém zákonu prosadil navrácení stovky klášterních budov z původních devíti set. „V roce 2012 se po dlouhých dvaceti letech podařilo dořešit majetkové narovnání mezi státem a farnostmi, finanční odluku církví od státu a otevřít tak novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Nejednalo se o ideální řešení, to jsem nikdy nepopíral, ale jednalo se o nejlepší řešení, ke kterému bylo možné po dvaceti letech dospět - jak pro církve, tak i pro stát a občany této země,“ uvádí Dominik Duka.

„Politici včera zklamali - jak ti, kteří hlasovali pro návrh, tak ti, kteří mlčeli. Václav Havel se musí obracet v hrobě když vidí, kam naše politická reprezentace po třiceti letech svobody dospěla: ke schvalování komunistických návrhů, které si nezadají s totalitními padesátými léty,“ říká zostra Duka.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama