Duka se zlobí kvůli zdanění restitucí: Politici zklamali, Havel se musí otáčet v hrobě

Kardinál Dominik Duka velmi tvrdě kritizuje poslance, kteří podpořili návrh na zdanění finančních náhrad pro církve za majetek nevydaný v restitucích. Už ve středu vydal spolu s dalšími zástupci církví prohlášení, ve kterém se uvádí, že Sněmovna svým rozhodnutím způsobí církvím vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační. Teď přidal i osobní vzkaz.

Dominik Duka
doporučujeme

Poslanci v úterý potvrdili zdanění církevních restitucí, pro bylo 114 ze 181 přítomných poslanců zejména z řad ANO, SPD, ČSSD a KSČM. proti bylo 57 poslanců.

Duka poslance, kteří zvedli ruku pro zranění, hlasitě kritizuje. „Jako syn československého vojáka a politického vězně, člen rodiny která byla rukojmím Adolfa Hitlera, vězně komunistické totality a muže určeného k likvidaci, mohu k úternímu skandálnímu kroku českých poslanců říci jen jediné: podporou komunistického návrhu soudruha Filipa, Grebeníčka a Semelové byly znovu poníženy církve, od kterých komunistický režim nečekal nic jiného, než vymření a postupný zánik," myslí si duchovní. 

Nejde prý jen o katolickou církev. „Byli znovu pokořeni naši židovští bratři, kteří byli obětmi bezprecedentního nacistického a bolševického vyvražďování. Nejde o peníze, ale o urážku které jsme se za náš vstřícný přístup ze strany parlamentu dočkali. I přes to všechno, nic neměníme na našem přesvědčení, že i přes tuto urážku sloužíme Bohu, zemi a našemu národu,“ píše na sociálních sítích předseda České biskupské konference a arcibiskup pražský.

Připomíná, že někdejší prezident Václav Havel se zasadil v 90. letech o to, aby mohl být obnoven náboženský život v Česku a ve výčtovém zákonu prosadil navrácení stovky klášterních budov z původních devíti set. „V roce 2012 se po dlouhých dvaceti letech podařilo dořešit majetkové narovnání mezi státem a farnostmi, finanční odluku církví od státu a otevřít tak novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Nejednalo se o ideální řešení, to jsem nikdy nepopíral, ale jednalo se o nejlepší řešení, ke kterému bylo možné po dvaceti letech dospět - jak pro církve, tak i pro stát a občany této země,“ uvádí Dominik Duka.

„Politici včera zklamali - jak ti, kteří hlasovali pro návrh, tak ti, kteří mlčeli. Václav Havel se musí obracet v hrobě když vidí, kam naše politická reprezentace po třiceti letech svobody dospěla: ke schvalování komunistických návrhů, které si nezadají s totalitními padesátými léty,“ říká zostra Duka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Stát plánuje pro neziskovky na rok 2022 dotace 8,5 miliardy

11.06.2021 16:36 Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama