Nová koalice v Praze, přeběhlíkem je bratr ministra. Lidovci se stydí, Piráti chtějí zvracet

Nová koalice na Praze 4, kterou ANO, ODS a TOP 09 daly dohromady s pomocí bratra někdejšího ministra Cyrila Svobody, zaujala i celostátní politiky. Za přeběhlíka se stydí lidovci, zatímco Piráti těžce nesou způsob, jakým přišli o místa ve vedení radnice. Na sociálních sítích o tom emotivně diskutovali i poslanci.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Praha
doporučujeme

Jen málokdy přeroste obecní dění do slovní přestřelky politiků, kteří působí na celostátní úrovni. Dobrým příkladem z tohoto týdne je však událost na Praze 4, kde si dosavadní opozice vyměnila s koalicí roli. Do čela radnice se nově postavily ANO, ODS a TOP 09 s pomocí jednoho přeběhlíka z KDU-ČSL.

Tím je Josef Svoboda, bratr někdejšího ministra zahraničí a nynějšího poradce premiéra Cyrila Svobody. Místní organizace KDU-ČSL už se za jeho chování členům a sympatizantům strany na Facebooku omluvila. Nestandardní kroky prý Svoboda činil už od přelomu roku, vzápětí navíc přestal komunikovat se stranickými kolegy.

„Výsledek včerejšího jednání na radnici nám dal odpověď na toto jeho soustředěné jednání a je známá také první odměna, kterou za toto své bezcharakterní jednání přijal – post místostarosty. Preferoval své osobní zájmy a naprosto chladně popřel veškeré principy, na kterých je naše strana postavena,“ uvedla KDU-ČSL Praha 4 na sociální síti s tím, že Svoboda má očekávat důsledky svého jednání již v nejbližších dnech.

Nastalá situace se však výrazně dotkla i Pirátů, kteří seděli v původní koalici. Odvolaný místostarosta Tibor Vansa označil převrat na radnici za „návrat klientelistické atmosféry 90. let“ a zastali se ho i jeho straničtí kolegové, kteří působí v Poslanecké sněmovně.

„Nakoupit přeběhlíka Josefa Svobodu z KDU-ČSL, bratra křesťana Cyrila, ze kterého udělali místostarostu a upéct koalici ANO, TOP 09 a ODS s dvěma přeběhlíky? I to je možné na největší městské části Praha 4 se 120 tisíci občany, kde jsme vyhráli volby. Chce se mi zvracet,“ nebral si na Twitteru servítky poslanec Jakub Michálek.

Na stejné sociální síti mu sekundovali Mikuláš Ferjenčík a Zdeněk Hřib, kteří poukazovali na další zajímavou věc. „Petr Štěpánek, předseda zelených, kandiduje za koalici TOP 09 a STAN do evropského parlamentu. Tak se mu kolegové z TOP 09 odvděčili tím, že ho odvolali z pozice starosty Prahy 4 a zvolili tam paní z ANO. To dává smysl,“ uvedl Ferjenčík.

„V té politice aby se čert vyznal… Pan Štěpánek je na eurokandidátce TOPky, ale z pozice starosty Prahy 4 ho TOPka odvolala (aby šla do koalice s ANO),“ vyjádřil se v podobném duchu pražský primátor Hřib. V tu chvíli už se ozval zástupce TOP 09 na pražském magistrátu.

„Pane kolego, krajský výbor TOP 09 jasně řekl, že s tím nesouhlasí, já jsem stejného názoru. Řešíme to. Spolu jsme osobně mluvili, víte to. Takže tyhle hloupé narážky jsou jen... hloupé,“ odvětil předseda strany Jiří Pospíšil.

Režisér Jan Hřebejk pak Pirátům vmetl do obličeje podobný příklad ze sousední městské části. „Už jsem odpovídal panu Ferjenčíkovi, ale neuškodí i vám: Tady u nás, na Praze 5, zase vládnou Piráti s ANO a ODS. To taky dává smysl. Řada programových průniků a tak…,“ napsal úspěšný filmař.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

To jako myslí vážně? Ať Benešová okamžitě vypadne, zuří Kalousek,…

27.06.2019 08:55 Ministryně Marie Benešová (za ANO) nadzvedla ze židle řadu současných i bývalých politiků. V…

Velvyslanec Kopecký se přesune z Číny do Arménie, upadl v nemilost Zemana

27.06.2019 08:49 Velvyslanec Bedřich Kopecký se v červenci přesune z Číny do Arménie. Napsaly to dnes Lidové noviny …

Faltýnek se posmívá opozici: Nemá program, ani nevyužila všechny hlasy…

27.06.2019 07:22 Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek je rád, že vláda dostala možnost složit…

Svržení Babiše nevyšlo. Opozice se po hlasování sesypala hlavně na ČSSD

27.06.2019 07:14 V dnešním hlasování o nedůvěře vládě selhala především koaliční ČSSD, řekl novinářům předseda ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama