Demonstrace SPD zaujala i arabská média. Co jim řekli přímí účastníci?

Včerejší demonstrace hnutí SPD, které se účastnili významní zahraniční politici, zaujala kromě tuzemských i zahraniční média včetně těch z arabského světa. Reportáž z akce na svém webu zveřejnila i arabská Al Jazeera, jejíž reportér vyzpovídal i některé přímé aktéry. Co se od nich dozvěděl?

Tomio Okamura

Stovky lidí se včera odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". Kromě tuzemských médií vyslala na akci svého reportéra i arabská Al Jazeera.

Ten odhadl počet účastníků zhruba na tisícovku, nikoliv 25 tisíc, které uvádí ruský armádní kanál. Především se však snažil čtenářům přiblížit náladu, která během včerejšího odpoledne v centru českého hlavního města panovala.

Oslovil proto i přímé účastníky demonstrace, kupříkladu ženu, která do Prahy přijela kvůli akci až z Hradce Králové. „Musíme zabránit islamizaci a destrukci evropské kultury,“ řekla Al Jazeeře dvaatřicetiletá prodavačka Alena, která má v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v plánu podpořit Okamurovo hnutí SPD.

Prostor však dostali i zastánci opačného názoru. „Tyto strany využívají zranitelné lidi,“ sdělil reportérovi Al Jazeery šestadvacetiletý učitel Jaroslav z Kladna a vzápětí dodal, že Okamuru považuje za „obchodníka ze strachem“.

Autor reportáže vyzpovídal i Marcelu Pekníkovou ze spolku Puls Evropy, který pořádal jednu z protidemonstrací. „Okamura používá své hosty ke zlepšení profilu. Chceme využít možnosti, abychom ukázali Evropě, že existuje i jiná stránka české společnosti,“ uvedla pro Al Jazeeru.

„Takové akce mají ukázat, že moderní nacionalisté jsou odlišní od staromódních fašistických stran a že dokážou spolupracovat na získání moci,“ vysvětlil pro arabský server Miroslav Mareš, politolog a expert na extrémismus z brněnské Masarykovy univerzity.

Mareše z jednoho důvodu zaskočila účast kontroverzní kapely Ortel na demonstraci. „Je to risk pro snahy Le Penové kultivovat se do umírněnější image,“ dodává politolog. Analytici také poukazují na fakt, že Le Penová o post lídra evropských nacionalistů soupeří s italským ministrem vnitra Salvinim, který se včerejší demonstrace osobně neúčastnil.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje